Prosimy o zwiększenie dotacji z budżetu państwa dla gmin na edukację przedszkolną. Dołącz się do petycji FIO
Federacja Inicjatyw Oświatowych wystąpiła z petycją do przewodniczącej Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Mirosławy Stachowiak-Różeckiej o naprawienie błędu w budżecie na 2022 rok, w wyniku którego dyskryminowane są dzieci w wieku 3-5 lat. Do 24 listopada można dołączyć się do apelu.
Petycja
Pani Przewodnicząca
Mirosława Stachowiak-Różecka
Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży
Federacja Inicjatyw Oświatowych występuje z niniejszą PETYCJĄ w ramach bezpośredniego uczestnictwa obywateli w procesie sprawowania władzy ( Art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Ustawa o petycjach (Dz. U. z 2014 r. poz. 1195).
Prosimy o zwiększenie dotacji z budżetu państwa dla gmin na edukację przedszkolną na rok 2022. W obecnie zaplanowanym budżecie na 2022 rok, który został przedstawiony w dniu 28 października br na Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przewidziano dotację w wysokości 1506 zł na 2022 rok dla dzieci w wieku 3-5 lat.
Prosimy o zwiększenie dotacji do wysokości 6 000 zł/rok dla dzieci obywateli polskich i do 12 000 zł/rok dla dzieci migrantów i uchodźców.
Uzasadnienie
Rodzice dzieci młodszych, w wieku 12-36 miesięcy dostają pieniądze w wysokości 12 000 zł na dwa lata.
Uczniowie 6-letni objęci są subwencją oświatową wypłacaną gminom w wysokości powyżej 6000 zł/rok.
Dotacja z budżetu państwa w wysokości 1506 zł/rok dyskryminuje dzieci w wieku 3-5 lat.
Uważamy, iż dyskryminacja ta nie jest celowa, nastąpiła w wyniku popełnienia błędu. Dlatego prosimy o jak najszybsze naprawienie błędu.
1/3 dzieci wiejskich nie uczęszcza do przedszkoli i są to głównie dzieci ze środowisk defaworyzowanych z małych wsi gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Główną przyczyną tego stanu jest sytuacja finansowa gmin, które na edukację przedszkolną płacą z własnych budżetów tworzonych m.in. z podatków PIT. Uchwalone już zmiany w podatku PIT spowodują obniżenie dochodów własnych gmin, co za tym idzie poszukiwanie oszczędności, także w oświacie. Najprostszym sposobem obniżenia kosztów oświatowych jest zamknięcie przedszkoli i szkół. Obserwujemy już przygotowania do zamykania placówek edukacyjnych na wsi lub ograniczanie godzin pracy przedszkoli i zajęć dodatkowych w miastach.
Edukacja przedszkolna jest najlepszym sposobem wyrównywania szans edukacyjnych i życiowych dzieci ze środowisk defaworyzowanych. Jest to inwestycja w kapitał ludzki. Zainwestowana złotówka przynosi ośmiokrotny zysk gdy dziecko dorośnie.
Inwestycja w edukację przedszkolną dzieci migrantów i uchodźców jest jeszcze bardziej opłacalna. Dziecko uczy się języka i kultury polskiej, a poprzez dziecko – uczą się rodzice i cała rodzina dziecka. Z doświadczeń np. szkoły w Berezówce, gm. Zalesie wiemy też, iż dzięki pracy przedszkola i szkoły następuje proces integracji mieszkańców wsi z migrantami i uchodźcami służący i wzbogacający obydwie strony. Obecna dotacja z budżetu Gminy Zalesie zarówno dla dzieci polskich, jak i migrantów/uchodźców wynosi 478,53 zł/m-c.
Jednocześnie uważamy, iż warto wystąpić o środki na edukację przedszkolną dzieci migrantów i uchodźców z budżetu Unii Europejskiej. Jesteśmy przekonani, iż UE wesprze finansowo takie działanie. Na wsparciu UE edukacji dzieci migrantów i uchodźców skorzystają także dzieci obywateli polskich.
W imieniu Zarządu
Alina Kozińska-Bałdyga
Prezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych
Michał Gembal
Wiceprezes Federacji Inicjatyw Oświatowych
-
PETYCJA FEDERACJI INICJATYW OŚWIATOWYCH
pdf ・152.13 kB
Zapraszamy organizacje do podpisania się pod powyższą petycją. Swój głos można dołączyć do 30 listopada.
Pod apelem podpisały się już:
Źródło: Federacja Inicjatyw Oświatowych