PROO przyjęty przez rząd. Mamy kształt Programu i raport z konsultacji
Podczas posiedzenia 24 lipca 2018 roku Rada Ministrów przyjęła Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Znamy już również raport z konsultacji.
PROO to jeden z trzech programów stworzonych w ostatnich miesiącach przez rząd przy walnym udziale Narodowego Instytutu Wolności. Wśród celów wymienianych przez jego twórców, znajdziemy między innymi wzrost zaangażowania obywateli i organizacji obywatelskich w życie publiczne, wzmocnienie organizacji obywatelskich w wymiarze strategicznym czy poprawę stabilności finansowej organizacji obywatelskich. Szczególnym wsparciem otoczone mają być organizacje strażnicze, think tanki i media obywatelskie.
PROO zakłada między innymi wspieranie działalności statutowej organizacji, tworzenia kapitałów żelaznych, a także wsparcie doraźne. Nie określa jednak, na jakich zasadach i według jakich kryteriów wybierane będą organizacje otrzymujące dofinansowanie. Operator programu, Narodowy Instytut Wolności, zakłada, że w okresie realizacji Programu (czyli przez 12 lat) bezpośrednie wsparcie uzyska ponad 11 tysięcy organizacji obywatelskich.
PROO został przedstawiony do konsultacji społecznych. Program spotkał się z generalnie pozytywnymi reakcjami (niekiedy wręcz entuzjastycznymi), choć w ramach konsultacji oraz debaty wewnątrz sektora organizacje (także te pozytywnie opiniujące program) zgłosiły również rozmaite uwagi dotyczące między innymi: trafności diagnozy przedstawionej w Programie, jego realności oraz niejasnych procedur.
Zapytany o powód, dla którego raport z konsultacji jest publikowany dopiero po uchwale Rady Ministrów, Kaczmarczyk odpowiedział: – Kierowaliśmy się doświadczeniami starych demokracji, np. brytyjskiej, według których wyniki konsultacji należą do ich gospodarza i najpierw gospodarz konsultacji, czyli rząd, powinien mieć prawo się z nimi zapoznać.