Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego pod nazwą „Rządowy Program Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033”
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pokazała się zapowiedź uchwały w sprawie Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych. To zapowiadany od dawna program, który ma być kolejnym programem obsługiwanym przez NIW-CRSO. W wykazie zapisano, że przyjęcie uchwały ma nastąpić w II kwartale 2022 roku.
Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu uchwały jest Piotr Gliński Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Poniżej przytaczamy (za wykazem prac legislacyjnych RM) informacje o przyczynach i potrzebie wprowadzenia proponowanych rozwiązań oraz opis ich istoty.
Informacje o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie
Poradnictwo ujmowane jako rodzaj usługi społecznej, wsparcie dla osób znajdujących się w różnego rodzaju sytuacjach trudnych jest niezbędnym elementem funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i państwa demokratycznego. Organizacje poradnictwa działając na rzecz upodmiotowienia osób doświadczających trudności życiowych, niesamodzielnych, niezaradnych życiowo, znajdujących się w kryzysie, wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, kształtują system wartości wspólnoty i wyrażają interes społeczny. Poprzez realizację funkcji usługowej oraz artykulację i rzecznictwo interesów oraz obronę osób i grup, przyczyniają się do budowy i rozwoju dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego, w którym osoby, które z różnych powodów znalazły się na peryferiach życia społecznego mogą skorzystać z praw przysługujących obywatelom w demokratycznym państwie.
Mimo że na przestrzeni 25 lat sytuacja poradnictwa w Polsce radykalnie się poprawiła, to jednak jeśli chodzi o poradnictwo prowadzone przez organizacje pozarządowe, napotyka ono na bariery rozwoju charakterystyczne dla problematyki całego III sektora w Polsce. Najistotniejszą z nich jest trudność w pozyskiwaniu środków finansowych i wynikający z niej brak stabilności finansowej, której skutkiem są trudności w świadczeniu usług i podnoszeniu ich jakości.
Istota rozwiązań ujętych w projekcie
Do wykorzystania potencjału organizacji poradniczych w realizacji ich misji świadczenia pomocy osobom i grupom społecznym potrzebne jest ich wsparcie instytucjonalne, tak by mogły one efektywnie wypełniać swoją rolę. Stąd konieczność uruchomienia programu adresowanego bezpośrednio do organizacji poradniczych, wspierającego podejmowane przez nie wysiłki mające na celu podnoszenie jakości świadczonych usług.
zobacz informację w wykazie prac legislacyjnych RM: Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego pod nazwą „Rządowy Program Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033”
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.