Projekt edukacyjny dla społeczności romskiej w czterech miastach województwa dolnośląskiego
Projekt „Uczę się, poznaję – zmieniam! Syklakiraw pes, prynćkiraw – paruwaw! – Wielopoziomowe działania edukacyjne na rzecz społeczności romskiej z terenu Dolnego Śląska” , którego głównym celem jest wzrost poziomu edukacji i integracji społecznej członków społeczności romskiej na Dolnym Śląsku. Organizator projektu: Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa. Projekt realizowany we Wrocławiu, Wałbrzychu, Kamiennej Górze i Kłodzku w latach 2011-2013.
Nasz projekt realizujemy poprzez 7 zadań obejmujących wszystkie ww. grupy docelowe, począwszy od:
- podnoszenia wyników w nauce uczniów romskich w gimnazjum,
- rozwoju wolontariatu na rzecz edukacji młodzieży romskiej
- organizowania zajęć w ramach Edukacji Pozaformalnej oraz Edukacji Zawodowej,
- organizacji Warsztatów w szkołach oraz Warsztatów dla dorosłych, a skończywszy na 7 zadaniu, jakim są:
- warsztaty dla asystentów romskich i członków stowarzyszeń romskich
Planując i podejmując się realizacji przedmiotowego projektu, bazowaliśmy na doświadczeniach wypracowanych w trakcie realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.
Problemy społeczności romskiej wskazane w Programie MSWiA jeśli chodzi o sferę edukacji, uczestnictwo w życiu publicznym,
ale przede wszystkim poziom wiedzy na temat samej społeczności romskiej wśród nie-romskiej większości społeczeństwa stały się podstawą projektu opracowanego przez Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa i Stowarzyszenie Asystentów Edukacji Romskiej w Polsce. Wieloletnia współpraca i wymiana doświadczeń z Asystentami Edukacji Romskiej oraz z nauczycielami wspomagającymi edukację dzieci romskich pozwoliły przygotować projekt odpowiadający potrzebom zarówno samej społeczności romskiej (zwłaszcza dzieci), jak i nie-romskich członków społeczności szkolnej.
W ciągu 3 lat realizacji projektu (2011-2013) obejmiemy działaniami grupę ponad 380 uczniów i uczennic oraz ponad 120-osobową grupę dorosłych pochodzenia romskiego, grupę 3 600 uczniów i uczennic uczących się wspólnie z romskimi dziećmi i 810 osób dorosłych z otoczenia społeczności romskiej.
Pobierz
-
20110509143117_info_dla_mediow.pdf
pdf ・752 kB
Źródło: Strona projektu