Kiedy przez media w Polsce przetacza się wielka dyskusja na temat praw dzieci, kryzysu młodych ludzi, jakości, wydajności i przyszłości edukacji, w tym samym czasie wręczana jest nagroda imienia Janusza Korczaka. Korczaka, który w myśleniu o młodych ludziach wyprzedził epokę.
Jego myśli spisane w dziennikach i opisane w licznych relacjach są jak gotowa instrukcja do tego, jak dziś myśleć o dzieciach, młodzieży i jakimi być dorosłymi w kontaktach z młodym pokoleniem.
Nagroda wręczana po raz drugi przez Uczelnię Korczaka jest uhonorowaniem osób i instytucji, które w swoich działaniach kierują się wartościami Starego Doktora. To wyjątkowa nagroda przyznawana dla organizacji tworzących nowoczesne i odważne rozwiązania edukacyjne, konsekwentnie wspierających podmiotowość i prawa młodych ludzi oraz dbających o ochronę tych praw.
Wśród tegorocznych laureatów znalazła się inicjatywa stworzona i ufundowana przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Laureatem nagrody został Program Równać Szanse, który najpierw realizowała Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży, a od 2021 r. prowadzi Fundacja Civis Polonus.
Program Równać Szanse to wyjątkowa inicjatywa, która wspiera młodzież z małych miejscowości i poprzez rozwój kompetencji społecznych i emocjonalnych pomaga im dobrze wystartować w dorosłość.
To program, którego wielkim atutem jest aktualizowanie swoich celów. To regularne mówienie „sprawdzam” i kontrolowanie, czy kierowana oferta, jej cele, sposoby, metody i angażowane środki są nadal aktualne i pozwalają dobrze odpowiadać na wyzwania, przed którymi zmieniający się świat stawia młodych ludzi na progu dorosłości.
To w końcu społeczność ludzi dorosłych, „mądrych dorosłych”, którzy zrozumieli, że młodzieży nie tylko można, ale trzeba zaufać, że w młodzież nie tylko można, ale trzeba uwierzyć, że samodzielność, to nie to samo co samotność, i że dzisiaj, jeszcze bardziej niż wczoraj młodzi ludzie potrzebują osób dorosłych. Ale takich, którzy wysłuchają, a nie odpytają; takich, którzy towarzyszą, a nie wskazują drogę; takich, którzy dają szansę, pozwalają na porażkę, a nie wymagają, rozliczają i oceniają.
Program Równać Szanse pomaga nauczyć się pracować z młodzieżą. Nie tylko mówi, jak to robić, jak poprzez działania społeczne dać młodym ludziom szansę na rozwój, ale jeszcze daje na to pieniądze. To inicjatywa, w której grantodawca jest partnerem i pomocnikiem w realizowaniu projektu, a nie surowym recenzentem i kontrolerem tabelek, podpisów i wskaźników. W programie można spotkać życzliwych, otwartych i kompetentnych ludzi, począwszy od trenerów, ekspertów, a skończywszy na zespole Programu. Bo chodzi w nim o zmianę, o rozwój, o nową jakość pracy z młodzieżą.
Przez blisko ćwierć wieku Program dofinansował kilkaset inicjatyw, przeszkolił dziesiątki tysięcy osób dorosłych i doprowadził do sytuacji, w której setki tysięcy młodych ludzi z małych miejscowości mogło uwierzyć w siebie, sprawdzić się w nowych rolach, poznać swoje mocne i słabe strony i rozpoznać otoczenie społeczne.
Dzięki realizacji projektów mogli oni wspólnie z grupą rówieśników odkrywać swoją tożsamość, budować podmiotowość i stać się odważnymi młodymi ludźmi, świadomie wyznaczającymi sobie cele i radzącymi sobie z wyzwaniami w miejscach, w których chcą żyć. Gdziekolwiek chcą — w Wyszatycach, Kartuzach, Krakowie, Warszawie czy w Nowym Jorku.
Nagroda imienia Janusza Korczaka to laur wielkiej wagi. To zadanie do spełnienia. Jeśli wierzysz w młodzież i chcesz coś zmienić w podejściu do młodego pokolenia, to Program Równać Szanse jest tym, czego potrzebujesz. To program, pod którego celami i sposobem działania Korczak by się dzisiaj podpisał.
Źródło: Fundacja Civis Polonus