15 grudnia 2009 podsumowano projekt realizowany przez Stowarzyszenie SEEiK w ramach działań strażniczych organizacji pn. „Masz Głos Masz Wybór w Gminie Mrągowo”. Stowarzyszenie włączyło się w ogólnopolską społeczną akcję Stowarzyszenia Szkoła Liderów i Fundacji Batorego.
W Gminie Mrągowo odbyły się dwie debaty zorganizowane 22 maja 2009 r. w Marcinkowie i 29 maja 2009 r. w Szestnie. Na debatach poruszano różne gminne sprawy, rozmawiano o planach na przyszłość. W debatach uczestniczyli zainteresowani mieszkańcy, przedstawiciele samorządu: Wójt Jerzy Krasiński, Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Olęder, Kierownik w UG Mrągowo Roman Wołosz, Radny Mirosław Mikołajczyk, sołtys Andrzej Gertner, kierownicy jednostek Józef Maciejewski oraz Bogdan Kossakowski.
Gościem specjalnym i naszym ekspertem był dr Stanisław Bułajewski, prawnik, pracownik UWM w Olsztynie.
Program był realizowany we współpracy z Urzędem Gminy w Mrągowie. Stowarzyszenie SEEiK odpowiadało za merytoryczną stronę akcji natomiast urzędnicy dostarczali materiałów związanych z prawem miejscowym, sale i pomieszczania socjalne na debaty. Gmina dała nam możliwość umieszczenia plakatów informacyjnych dotyczących akcji. Działania były prowadzone zgodnie z instrukcjami Fundacji Batorego i Szkoły Liderów. W spotkaniach brali udział mieszkańcy oraz przedstawiciele samorządu – radni, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych. Stowarzyszenie SEEiK przeprowadziło anonimowo ankietę, której celem było rozpoznanie problemów społecznych.
Na debaty zostali pisemnie zaproszeni: Dominik Tarnowski – Starosta mrągowski , Jerzy Gosiewski – Poseł na Sejm, Julian Osiecki – Przewodniczący Sejmiku Warmińsko- Mazurskiego i Paweł Krassowski- dziennikarz Gazety Olsztyńskiej. Ponadto drogą elektroniczną informowaliśmy o debatach i naszych akcjach wszystkie działające media w powiecie mrągowskim oraz osoby publiczne. Na nasze zaproszenie odpowiedział powiat mrągowski, Urząd Gminy w Mrągowie, zabrakło jednak mediów oraz Posła i Przewodniczącego. Jedynymi mediami, które informowały o akcji były „Zapiski Mazurskie. Biuletyn Informacyjny Stowarzyszenia SEEiK” i czasopismo internetowe Stowarzyszenia SEEiK, www.seeik.webpark.pl. Informację o spotkaniach i podsumowania akcji były zamieszczane na portalu www.wim.ngo.pl.
Stowarzyszenie SEEiK ma zamiar kontynuować działania w 2010 r. i zachęcać mieszkańców do podjęcia aktywności obywatelskiej w nadchodzących wyborach.
Debaty przebiegły sprawnie. Frekwencja dopisała, ponieważ były one organizowane w miejscowościach, w których mieszka duża liczna mieszkańców Gminy. Pozwoliło to oszczędzić ludziom koszty wynikające z ewentualnego dojazdu. Wniosek dla nas jest oczywisty należy wyjść poza ramy urzędu i organizować spotkania w małych miejscowościach, o ile pozwalają na to warunki lokalowe, czyli jeżeli jest świetlica lub szkoła gminna. Wtedy można osiągnąć większy sukces i zaangażować mieszkańców w działanie. Duża część osób mieszkających na wsi nie posiada Internetu. Informacje przekazywane przez nas na stronach internetowych docierają jedynie do osób z wykształceniem wyższym, posiadających łącza internetowe i odpowiednie środki na zakup i utrzymanie sprzętu komputerowego. Do pozostałych mieszkańców można dotrzeć za pośrednictwem plakatów, ulotek lub prasy drukowanej. Najlepiej, żeby nic nie kosztował mieszkańców dostęp do informacji. Są to w większości środowiska biedne, roszczeniowe i przyzwyczajone do dawnego sytemu. Większość z tych osób, z którymi się spotkaliśmy to byli pracownicy PGR-ów (miejscowość Szestno). Są to także osoby słabo wykształcone z dużym deficytem wiedzy na temat uprawnień. Nie mają często świadomości dotyczącej właściwego załatwiania spraw w urzędach, docierania do informacji. Należy organizować tym osobom spotkania, tłumaczyć i w atrakcyjny sposób edukować. Jest to jednak proces powolny i długotrwały wymagający nakładów. Bez środków finansowych z zewnątrz dalsza realizacja działań nie będzie możliwa.
Pobierz
-
Raport z realizacji
doc ・316.93 kB
Źródło: Stowarzyszenie SEEiK