Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” kończy właśnie projekt skierowany do kobiet odbywających karę pozbawienia wolności razem ze swoimi dziećmi, który był realizowany w Zakładzie Karnym w Grudziądzu od marca br.
Dzięki warsztatom psychologicznym i zajęciom edukacyjnym przebywające w więzieniu matki uzyskały wiedzę na temat potrzeb emocjonalnych dzieci i sposobów ich zaspokajania oraz pomoc w budowaniu poczucia własnej wartości i radzeniu sobie z trudnymi emocjami.
W Zakładzie Karnym w Grudziądzu przebywa obecnie ok. 30 matek z małymi dziećmi – w większości urodzonymi za kratami. Około, ponieważ liczba ta często się zmienia. Kobiety z dziećmi są przenoszone do Krzywańca, wychodzą na wolność lub muszą oddać dziecko (po ukończeniu przez nie trzeciego roku życia) do krewnych, rodzin zastępczych lub Domów Dziecka.
W Grudziądzu znajduje się również jedyna w Polsce izba porodowa dla więźniarek i jeden z dwóch oddziałów (drugi jest w Krzywańcu), gdzie kobiety mogą wychowywać swoje dzieci w specjalnie przygotowanym Domu matki i dziecka. Budynek Domu, choć znajduje się na terenie Zakładu Karnego i ma w oknach kraty, jest jasny, pastelowy i otoczony zadbanym placem zabaw. W środku są pokoje (a nie cele) z łóżkami dla mam i dzieci, kolorowe ściany, ładne meble, zabawki i książeczki.
W tym przyjaźnie urządzonym wnętrzu panie, które wzięły udział w projekcie Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, dzięki specjalnie skonstruowanemu programowi zajęć mogły odkrywać swoje talenty (np. aktorskie lub plastyczne), nabywać nowych umiejętności wychowawczych i budować poczucie własnej wartości.
Uczestniczki wzięły udział w wykładach i warsztatach psychologiczno-pedagogicznych, m.in. na temat potrzeb emocjonalnych dzieci i sposobów ich zaspokajania, nauczania wartości, komunikacji, radzenia sobie z trudnymi uczuciami i motywacji. Podczas zajęć z dramy i warsztatów teatralnych mogły pracować z ciałem i głosem, a na koniec zagrały nawet w spektaklu. Scenografię do niego przygotowały samodzielnie. Nagrane na płyty DVD przedstawienie na motywach baśni „Mała Syrenka” będzie prezentem gwiazdkowym dla starszych dzieci, przebywających poza Zakładem Karnym u krewnych, w rodzinach zastępczych lub w Domach Dziecka.
Kobiety, które wzięły udział w projekcie twierdzą, że są teraz pewniejsze siebie i własnej wartości i że z większą ufnością spoglądają w przyszłość. Uczestniczki podkreślają również, że czują się bardziej kompetentne w rolach matek, choć niektóre z nich mają już po kilkoro dzieci.
Jeśli dzięki temu projektowi choć jedno dziecko będzie miało dobre, szczęśliwe dzieciństwo, a jego mama poradzi sobie na wolności – program odniósł sukces.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego