Stowarzyszenia są prawdziwą wolnością, tworzą kulturę demokratyczną – cytując i przypominając postać i działalność Edwarda Abramowskiego, prof. Andrzej Mencwel zainaugurował VI Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych.
Hasło tegorocznego OFIP-u – "Odmieniamy przez osoby" – zdaniem prof. Mencwela brzmi jak parafraza myśli Abramowskiego.
Prof. Mencwel odwołał się w swym wykładzie do historii: tradycji samoorganizowania się społeczeństwa polskiego w okresie rozbiorów przeciw ówczesnym władzom.
– W ciągu 20 lat powstał olbrzymi ruch, tworzący w najbardziej niesprzyjających warunkach, powstało silne społeczeństwo obywatelskie zorganizowane przeciw ówczesnym władzom – zmowa powszechna przeciw rządowi – mówił prof. Mencwel. Ten ruch m.in. zorganizował niezależną oświatę (od przedszkoli po uniwersytety). Ten ciąg tradycji, pracy społecznej, samooorganizacji – słabo jest obecny teraz w naszej świadomości.
Była to zmowa przeci rządom narzuconym, ale za czymś: tworzono w ten sposób więzi międzyludzkie, które nie tylko przetrwały trudne warunki, ale tworzyły zalążki nowej rzeczywistości – na potrzeby niepodległego państwa.
Po 1918 r. i po 1989 r. pojawił się dylemat: jeśli społeczeństwo się samoorganizuje przeciw rządowi obcemu, to co ma robić wobec rządu własnego? Czy odzyskane państwo zrobi wszystko za nas? Czy możemy abdykować do roli wyborców? Nic takiego. Zmowa – jest KU czemuś. Demokracja nie redukuje się do demokarcji politycznej – jest to współtworzenie otoczającej nas rzeczywistości, nie tylko w sensie polityczno-partyjnym. Należy się stowarzyszać się ku dobru wspólnemu.
Źródło: inf. własna