Prezydent podpisał ustawę - Prawo o zgromadzeniach
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę – Prawo o zgromadzeniach. Jest to całkowicie nowa regulacja, która w sposób kompleksowy i spójny reguluje zasady i tryb organizowania oraz odbywania zgromadzeń, ze szczególnym uwzględnieniem standardów konstytucyjnych, a także międzynarodowych, w tym praw gwarantowanych przez Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Nowa ustawa wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 września 2014 r. oraz wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 maja 2007 r.
Ustawa wprowadza takie warunki organizowania i odbywania zgromadzeń, które z jednej strony pozwolą na pełne i efektywne korzystanie przez obywateli oraz inne podmioty z konstytucyjnej wolności organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Z drugiej natomiast zagwarantują m.in. bezpieczeństwo uczestnikom zgromadzenia i osobom postronnym, a także zapewnią ochronę porządku publicznego.
Zgodnie z ustawową definicją zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.
Dzięki nowym rozwiązaniom wprowadzono trzy rodzaje zgromadzeń publicznych – zwykłe, uproszczone oraz zgromadzenie spontaniczne. W pierwszym przypadku zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia kierowane jest do gminy. Istotną nowością jest wprowadzenie w tym trybie sądowej procedury odwoławczej od decyzji o zakazie zgromadzeń i o rozwiązaniu zgromadzeń. Właściwy w tym zakresie będzie sąd okręgowy. Takie rozwiązanie zapewni efektywną procedurę odwoławczą od decyzji o zakazie zgromadzenia.
Uwzględniając postulaty formułowane w ramach debaty publicznej przez stronę społeczną, wprowadzono również uproszczoną formę notyfikacji zgromadzenia, w której skrócono do co najmniej 2 dni termin na jej dokonanie. Zgromadzenie, by mogło zostać zgłoszone w trybie uproszczonym, nie może powodować utrudnienia dla ruchu drogowego, a w szczególności powodować zmiany w jego organizacji. Ustawa nie przewiduje możliwości zakazania odbycia zgromadzenia zgłoszonego w tym trybie.
Nowa regulacja wprowadza do polskiego systemu prawnego instytucję zgromadzenia spontanicznego. Zgodnie z definicją ustawową zgromadzeniem spontanicznym jest zgromadzenie, które odbywa się w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej. Tego rodzaju zgromadzenie nie będzie objęte obowiązkiem uprzedniego złożenia zawiadomienia o zamiarze jego odbycia.
Uproszczono także sposoby składania zawiadomień o zamiarze zorganizowania zgromadzenia. Można je złożyć pisemnie, za pomocą faksu, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Tym samym postępowanie będzie szybsze.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji