Rekomendacje zakupowe w wybranych przedsiębiorstwach społecznych, które łączą rękodzieło, rzemiosło i design z odpowiedzialnością społeczną.
Zapraszamy Państwa do świata rękodzieła, unikatowego designu i lokalnego rzemiosła, które mają realny, pozytywny wpływ na społeczeństwo. Działalność przedstawionych poniżej przedsiębiorstw społecznych wykracza daleko poza klasyczną produkcję – pokazujemy Wam inicjatywy realnie zmieniające życie osób będących w różnych kryzysach tj. bezdomność, niepełnosprawność, samotność, migracja czy brak pracy.
Znajdziecie tu szeroki wybór wyjątkowych propozycji – od wyrobów rękodzielniczych po elegancki design. Każde przedsiębiorstwo jest gotowe do współpracy, oferując elastyczność i możliwość dostosowania oferty do indywidualnych potrzeb.
Zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych rekomendowanych przedsiębiorstw społecznych, zapoznania się z ich produktami i nawiązania współpracy. Wybierając te produkty, wspieracie Państwo profesjonalizm, odpowiedzialność i realną zmianę społeczną – nie tylko w te święta, ale i przez cały rok.
1. Fundacja Leny Grochowskiej - ToMy! Rękodzieło
Fundacja Leny Grochowskiej to przedsiębiorstwo społeczne, które zatrudnia blisko 100 osób z różnymi niepełnosprawnościami. W pięciu Warsztatach Rękodzieła Artystycznego z naturalnych materiałów powstaje niepowtarzalna ceramika, dekoracje oraz tekstylia, które łączą tradycyjne metody wytwarzania z nowoczesnym designem.
Fundacja realizuje zamówienia hurtowe dla firm i instytucji, oferując m.in. talerze, kubki, patery, magnesy i breloki, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb zamawiającego. Detale, wzory i materiały mogą być spersonalizowane, tak aby, jak najlepiej odzwierciedlać charakter marki.
2. Fundacja Synapsis - wsparcie w autyzmie
Misją Fundacji SYNAPSIS jest wspieranie rozwoju, edukacji i pełnej integracji społecznej osób w spektrum autyzmu. Fundacja prowadzi wszechstronne działania diagnostyczne, terapeutyczne, rehabilitacyjne i edukacyjne, oferując kompleksowe wsparcie od wczesnego dzieciństwa po dorosłość. W Zakładzie Aktywności Zawodowej – Pracowni SYNAPSIS, zatrudnione osoby w spektrum autyzmu wytwarzają ręcznie swoje autorskie przedmioty między innymi z ceramiki, drewna i papieru. Ich produkty wyróżniają się artyzmem, unikatowością i jakością.
3. Klunkry Wielkopolskie - od tradycji do rękodzieła
Klunkry Wielkopolskie to marka pamiątek regionalnych, która powstała z inicjatywy sieci przedsiębiorstw społecznych z Wielkopolski. Jej celem jest wsparcie osób w trudnej sytuacji życiowej, w tym osób z niepełnosprawnościami, w spektrum autyzmu oraz tych, które doświadczyły bezdomności. Pamiątki są wielorazowe, funkcjonalne i mają długą żywotność. W ofercie znajdują się przedmioty inspirowane kulturą Wielkopolski oraz możliwość personalizacji produktów dla zamówień hurtowych.
4. Manufaktura Społeczna - inspiruje, wspiera, łączy ludzi
Fundacja Manufaktura Społeczna to przestrzeń, w której sztuka i rękodzieło spotykają się z pomocą społeczną. Głównym celem fundacji jest pomoc przez terapię sztuką, warsztaty rękodzielnicze i spotkania z artystami, które umożliwiają uczestnikom wyrażenie siebie oraz odnalezienie wewnętrznego spokoju.
W nowo otwartym sklepie dostępne są unikatowe wyroby lokalnych rzemieślników – od ceramiki po biżuterię i przetwory z owoców.
5. Spółdzielnia Socjalna Fabryka Marzeń Ceramika - tradycja i styl
Fabryka Marzeń Ceramika specjalizuje się w ręcznie tworzonych wyrobach ceramicznych, łącząc nowoczesny styl z tradycją. W ofercie znajdują się głównie kubki i magnesy, które doskonale sprawdzą się jako unikalne prezenty na każdą okazję. Specjalnością Fabryki jest personalizowana etykieta ceramiczna, pozwalająca na precyzyjne odwzorowanie grafiki w trójwymiarze, nadająca produktom prestiżowy charakter. Wyjątkowość kubków wynika także z ich trwałości.
6. Spółdzielnia Socjalna Manumania - więcej niż biznes, więcej niż ekologia
Manumania łączy pasję tworzenia ekologicznych produktów z misją społeczną. Specjalizuje się w produkcji gadżetów reklamowych z wysokiej jakości sklejki FSC. Każdy, spersonalizowany produkt spełnia wymagania klientów i dba o środowisko. Manumania tworzy miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i angażuje się w działania prospołeczne. Produkty wyróżniają się estetyką i trwałością, a każda realizacja jest dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta.
7. Deco Radość - w działaniu i sztuce
Stowarzyszenie Radość w Dębicy to organizacja, której misją jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami poprzez aktywizację społeczną, zawodową oraz integrację z lokalną społecznością. Działa na rzecz usamodzielnienia swoich podopiecznych, organizując rehabilitację i warsztaty terapii zajęciowej, a także prowadząc liczne placówki, takie jak Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakład Aktywności Zawodowej i przedszkole terapeutyczne. Jednym z projektów stowarzyszenia jest marka Deco Radość, specjalizująca się w wyrobie unikatowego rękodzieła, w tym ceramiki, dekoracji i tekstyliów. Produkty Deco Radość charakteryzują się starannością wykonania oraz wyjątkowym, autorskim wzornictwem.
8. Spółdzielnia Socjalna Furia - feeria pomysłów i pasja w działaniu
Założona przez Fundację FIONA i Fundację Aktywnych FURIA, wdraża innowacyjne modele aktywizacji społeczno-zawodowej, oferując stabilne miejsca pracy i przyjazne środowisko osobom w spektrum autyzmu. Spółdzielnia oferuje szeroką gamę ręcznie wykonanych produktów, które łączą funkcjonalność z lokalnym charakterem i unikalnym designem. Specjalizuje się w produkcji wyjątkowych, ręcznie wykonanych przedmiotów, takich jak torby, etui, gadżety reklamowe i produkty codziennego użytku z trwałych i ekologicznych materiałów, takich jak filc, bawełna czy tkaniny recyklingowe. Furia stawia na wysoką jakość i estetykę, co czyni ich produkty atrakcyjnymi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm poszukujących unikalnych rozwiązań promocyjnych.
9. Spółdzielnia Socjalna ZeroBan - moc siostrzeństwa i wzajemnego wsparcia
ZeroBan, to przedsiębiorstwo społeczne, które łączy integrację zawodową osób zagrożonych wykluczeniem z działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju tworzenie produktów w duchu upcyklingu, takich jak torby, plecaki, saszetki, teczki konferencyjne i inne akcesoria wykonane z przetworzonych materiałów reklamowych, w tym banerów. Spółdzielnia wspiera firmy w działaniach proekologicznych, umożliwiając im raportowanie oszczędności CO2 i wody w ramach działań ESG. Dodatkowo prowadzi warsztaty edukacyjne z zakresu zero waste, ekonomii społecznej i zrównoważonego rozwoju.
10. Spółdzielnia Socjalna „Zakład Aktywności Zawodowej” - cuda wianki
Spółdzielnia Socjalna „Zakład Aktywności Zawodowej” zajmuje się reintegracją zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W atmosferze wzajemnego szacunku i wsparcia, członkowie spółdzielni rozwijają swoje umiejętności zawodowe, wytwarzając niebanalne dekoracje z drewna i materiałów drewnopochodnych, a także akcesoria tekstylne idealne do wnętrz biurowych, domowych i dziecięcych pokoi.
11. WellDone® Dobre Rzeczy
Marka WellDone® Dobre Rzeczy została przygotowana z myślą o świadomym odbiorcy, dla którego ważne jest, aby o wartości posiadanej rzeczy - oprócz cech wizualnych i użytkowych - świadczyła autentyczność jej źródła.
Idea, która łączy społeczną odpowiedzialność z designem - projektowaniem rzeczy potrzebnych, estetycznych i funkcjonalnych została zainicjowana i wdrożona na rynek globalny przez Fundację Być Razem we współpracy z ASP w Warszawie.
Produkty WellDone® wytwarzane przez Fundację Być Razem to wykonane z naturalnych materiałów proste, dowcipne, inteligentne i użyteczne przedmioty, doskonałe na prezent. Wytwarzane są przez osoby powracające na rynek pracy, wspierane przez Fundację Być Razem. Nabywca produktu marki WellDone® otrzymuje przedmiot dobrze zaprojektowany, dobrej jakości, za dobrą cenę, a przy okazji, kupując go, robi coś dobrego dla innych.
Prezentownik Społecznie Zaangażowany 2024 powstał w ramach projektu „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne”.
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” realizowany jest w partnerstwie, które tworzą Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (lider), Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna, Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Stowarzyszenie Klon/Jawor.
ℹ️ Odwiedź nas: www.samo-es.pl.
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.