Ponad 200 osób, które na co dzień zajmują się partycypacją obywatelską zbierze się w dniach 2-3 czerwca 2016 r. w Warszawie. W planach wymiana doświadczeń i dyskusje o tym, jak skutecznie włączać obywateli w decydowanie o swoim otoczeniu. Przed nami 3. Forum Praktyków Partycypacji.
Budżety partycypacyjne (obywatelskie), konsultacje społeczne – chyba każdy z nas zetknął się z tymi określeniami w debacie publicznej. Co je łączy? Oba są narzędziami partycypacji obywatelskiej, czyli sposobami oddawania głosu obywatelom w różnych sprawach, o których zazwyczaj decydują samodzielnie przedstawiciele władz. W ramach budżetu partycypacyjnego to mieszkańcy wskazują, na co gmina powinna wydać część swoich środków, w trakcie konsultacji włączają się do dyskusji oraz w wypracowywanie konkretnych pomysłów na zmiany w swoim otoczeniu.
Zapytanie jednej osoby o zdanie jest proste. Ustalenie, czy większość mieszkańców osiedla chce szerszej ulicy, nowego parku, remontu placu zabaw czy wszystkiego naraz, bywa znacznie trudniejsze. – Książek na temat partycypacji powstało sporo, spotkań praktyków partycypacji nikt przed nami w Polsce nie organizował – mówi Nowak. – Na początku przyjemnością było samo poznawanie się i patrzenie, że już tyle osób zajmuje się partycypacją w różnych rejonach Polski. Pomysł "zaskoczył", dlatego impreza stała się cykliczna.
Partycypacją w Polsce zajmują się w pierwszej kolejności urzędnicy samorządowi, na których ciąży odpowiedzialność za budowanie porozumienia między władzą samorządową a mieszkańcami. Równie ważną i doniosłą rolę w tym procesie odgrywają organizacje pozarządowe i społecznicy.
– W tym roku będzie nas wyjątkowo dużo – cieszy się Maria Nowak, ale po chwili dodaje – Chętnych było dużo więcej niż dostępnych miejsc i, niestety, prawie 80 osobom musieliśmy z tego powodu odmówić udziału. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy jednak transmisję on-line z wydarzenia.
Maria Nowak, koordynatorka 3. Forum Praktyków Partycypacji z ramienia Fundacji „Stocznia”
Partnerzy Forum:
Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundacja Napraw Sobie Miasto, Fundacja Pole Dialogu, Fundacja SocLab, Fundacja Stabilo, Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Stowarzyszenie Odblokuj, Stowarzyszenie Topografie, Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska, Engage Warsaw, Urząd Miasta Łodzi, Urząd Miasta Lublin, Urząd m.st. Warszawy, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.
Źródło: info. nadesłana