17 milionów pracowników w Unii Europejskiej żyje poniżej granicy ubóstwa a Polska znajduje się w czołówce krajów pod względem liczby pracujących ubogich – czytamy w raporcie na temat ubóstwa osób zatrudnionych oraz rozwarstwienia rynku pracy. Raport został przygotowany przez EU Network of Independent Experts on Social Inclusion a opublikowany przez Komisję Europejską.
Polska, według autorów raportu, znajduje się w czołówce krajów o największym udziale osób zagrożonych ubóstwem wśród pracowników. Odsetek ten w naszym kraju wynosi 12% (podobnie jak w Portugalii). Gorsze wyniki zanotowano jedynie w Rumunii (17%) i Grecji (14%). Kraje o najniższym wskaźniku pracujących ubogich to Czechy (4%), oraz Belgia, Dania, Węgry Holandia, Słowenia i Finlandia (5%).
Dodatkowo Polska okazuje się być jedynym krajem o wyjątkowo dużej liczbie osób ubogich wśród pracujących przy jednocześnie umiarkowanym odsetku osób ubogich w całej populacji (jest on na poziomie średniej unijnej). Oznacza to, że w Polsce, relatywnie częściej niż w innych krajach, podjęcie pracy nie oznacza wyrwania się z ubóstwa.
Jako główny czynnik odpowiadający za ubóstwo osób pracujących w Rumunii, Hiszpanii, Włoszech, Łotwie, Polsce, Portugalii i Rumunii twórcy raportu podają niskie płace połączone z dużą liczbą stanowisk pracy nie dających pracownikowi odpowiedniej pewności zatrudnienia.
Niemniej niskie płace niekoniecznie są mocno skorelowane z ubóstwem pracowników. Ważne są tu również takie czynniki, jak liczba przepracowanych godzin, wysokość podatków oraz niepłacowe korzyści dla pracowników (na przykład wsparcie socjalne, tańsze mieszkania, dopłaty do przejazdów, szkolenia itd.).
Eksperci zwracają również uwagę, że za ubóstwo osób pracujących odpowiadać może również globalizacja i związane z nią rozwarstwienie rynku pracy, czyli rosnące bariery i różnice między poszczególnymi gałęziami gospodarki, znacznie utrudniające przekwalifikowywanie się pracowników. Mocno rozwarstwiony rynek pracy może być pułapką na pracowników - zatrzymując ich na niskopłatnych i nie wymagających kwalifikacji stanowiskach i uniemożliwiając awans.
W rozdziale opisującym, w jaki sposób poszczególne kraje unijne kreują politykę odpowiadającą za zmniejszenie ubóstwa osób pracujących Polska pojawia się kilkukrotnie jako przykład negatywny. Razem z Bułgarią, Grecją, Łotwą i Rumunią nasz kraj wymieniany jest jako ten, który ma bardzo nisko ustawiony poziom płacy minimalnej. Razem z Hiszpanią Polska przedstawiona jest też jako kraj, który niemal nie stosuje niepłacowego wsparcia socjalnego dla najuboższych pracowników.
W podsumowaniu autorzy raportu zwracają uwagę, że w najbliższym czasie należy podnieść świadomość publiczną problemu ubóstwa w pracy oraz nadać walce ze zjawiskiem odpowiedni priorytet. Ważne jest również poprawa systemu monitoringu i analizy oraz dostępnych danych.
foto na licencji CC BY-NC 2.0 Daniel*1977
Źródło: bezrobocie.org.pl