We współczesnym świecie historię każdego miasta europejskiego współtworzą uchodźcy i przybysze z innych krajów, ci którzy utracili swoją ojczyznę i swój dom. W tej nowej i dramatycznej dla nich sytuacji spotykają się z wieloma problemami, są często traktowani jak niechciani "obcy”. Pracownia Książki Nieobojętnej chce opowiedzieć ich historie. Poprzez picture book chce pokazać ich problemy i dać im rodzaj wsparcia i solidarności.
Chcemy w ten sposób kontynuować podjęte rok temu działanie, podczas którego młodzi twórcy, pod okiem uznanych artystów, stworzyli pierwszą książkę nieobojętną, czyli taką, która słowem i obrazem jednocześnie próbuje dotknąć tematu obcości, inności, wykluczenia.
Temat niełatwy, ale ważny i jak to powiedziała kiedyś Iwona Chmielewska (kierownik artystyczny projektu): "Takich książek jest mało i takie książki są bardzo światu potrzebne". W to wierzymy!
Podczas letniej Pracowni Książki Nieobojętnej zorganizowane zostały spotkania z projektantami i twórcami książek obrazkowych oraz specjalistami od myślenia wizualnego i kreatywnego pisania. Do udziału w projekcie, w wyniku naboru, zostali zaproszeni młodzi twórcy wizualni z Polski. Przez okres ok. trzech tygodni brali udział w warsztatach i spotkaniach ze specjalistami, poznawali problemy uchodźców oraz pracowali nad projektem książki obrazkowej.
Warsztaty prowadziły:
- Iwona Chmielewska, Justyna Bargielska, Joanna Concejo, Magdalena Sikorska
Dodatkowo uczestnicy pracowni odbyli spotkania z osobami z pracującymi z uchodźcami oraz zbierającymi głos w tej sprawie.
W efekcie powstanie książka nieobojętna, czyli taka, która nie boi się trudnych tematów, która pyta o sensy, skupia wątpliwości i szuka odpowiedzi, taka bliska ludziom. Książka trafi bezpłatnie do wszystkich, którzy chcą i mają odwagę pracować z nią edukacyjnie. Projekt realizuje Dom Słów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy: W drodze - Wolontariat na rzecz Uchodźców, Wydawnictwo „Czarne”
Patronat: Gazeta Wyborcza Lublin, Ryms, Kultura Dostępna
Źródło: info. nadesłana