Niepełnosprawnik od zawsze współtworzyli wolontariusze. Bez ochotniczego wsparcia trudno byłoby przeprowadzać audyty, wprowadzać dane, tworzyć nowe funkcje wyszukiwarki. Już nie wyobrażamy sobie, by Niepełnosprawnik powstawał bez wolontarystycznego wsparcia.
Wolontariusze bywają w różnym wieku i różnych profesji. Na przykład w zeszłym roku pomagali nam uczniowie technikum budowlanego. Oni swoją pracą dostarczali informacji potrzebnych osobom z niepełnosprawnościami. Od nas dostali wiedzę na temat projektowania uniwersalnego i umiejętność oceny dostępności budynków.
Fundacja TUS od kilkunastu lat współpracuje z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Przez wiele lat pomagaliśmy studentom i studentkom doświadczać, czym jest niepełnosprawność, organizując warsztaty na wydziale. Sadzaliśmy studentów i studentki na wózki, zasłanialiśmy im oczy i pokazywaliśmy jakie mogą być konsekwencje pracy architekta. Czymś naturalnym było kontynuować współpracę i zaangażować przyszłe architektki i architektów do prowadzenia audytów dostępności w Niepełnosprawniku, w ramach praktyki odbywanej na studiach.
Studenci i studentki architektury pytani o powód zgłaszania się do nas mówią, że robią coś pożytecznego, zdobywają nową wiedzą, wdrażają się w praktyczne kwestie dotyczące projektowania z uwzględnieniem różnych użytkowników.
www.Niepelnosprawnik.pl to internetowa wyszukiwarka miejsc dostępnych dla osób niesprawnych ruchowo, głuchych i niedosłyszących, niewidomych i niedowidzących, mających trudności ze zrozumieniem skomplikowanych informacji, a także osób starszych i rodziców z dziećmi. Strona zgodna jest z wytycznymi WCAG 2.0 czyli łatwa w korzystaniu dla osób niewidomych, dostępna jest, poza polskim, także w języku angielskim i rosyjskim. Jest w pełni responsywna - dostosowuje się automatycznie do wielkości ekranu tabletów i telefonów komórkowych. Niepełnosprawnik pomaga każdemu znaleźć dostępne usługi blisko domu. W wyszukiwarce jest obecnie ponad 14 tys. dostępnych obiektów.
Niepełnosprawnik współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Kontakt: niepelnosprawnik@niepelnosprawnik.pl
Źródło: Fundacja TUS