Praca zdalna może być narzędziem do wyrównywania szans na rynku pracy
Zmiany na ryku pracy są zjawiskiem naturalnym i potrzebnym. Dobrze, gdy zachodzą w sposób planowany i przemyślany. Ale to nie zawsze jest możliwe, co bardzo jednoznacznie pokazała sytuacja ostatnich tygodni, gdy epidemia wymusiła podjęcie zdecydowanych kroków, w tym konieczność „zamrożenia” gospodarki. W ramach analizy wpływu epidemii na rynek pracy, warto przyjrzeć się jej paradoksalnie dobrej stronie – wzroście zainteresowania pracą zdalną.
Nadszedł czas wspierania pracodawców i pracowników
Wraz z rozwojem sytuacji epidemiologicznej, wielu pracodawców musiało podjąć decyzje, których zapewne nie przewidywali i które były nastawione już nawet nie na ratowanie płynności finansowej ich biznesu, co zapewnienie jego istnienia w ogóle. To nie było bez znaczenia dla na sytuacji pracowników i osób szukających pracy. W ciągu kilku tygodni w wielu branżach nastąpiły zwolnienia, a procesy rekrutacyjne zostały zamknięte. Obserwacja tego trendu stała się powodem podjęcia decyzji przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju o przygotowaniu projektu nakierowanego stricte na rynek pracy. W ramach swoich działań statutowych, w których zapisane jest „wychodzenie naprzeciw wyzwaniom związanym ze zmianami na rynku pracy”, zespół Fundacji postanowił przygotować wirtualne wydarzenie, podczas którego pracodawcy mogliby zaprezentować siebie i zachęcić kandydatów do aplikowania z myślą o przyszłych rekrutacjach i zapewnieniu kadry gotowej do działania już w momencie odmrożenia gospodarki. W ten sposób powstały Targi Pracy IT ONLINE. Pomysł był odważny, z czego zespół zdawał sobie sprawę. Niepewność pracodawców była wyczuwalna, jednakże wielu z nich postanowiło zaprezentować swoje marki i niejako przetestować nową formę prowadzenia rekrutacji jaką dawało w pełni wirtualne wydarzenie.
Nie bez przyczyny pierwszą edycję targów poświęcono branży IT. Tutaj przedsiębiorstwa, szukając oszczędności, nadal były zainteresowane pozyskiwaniem nowych pracowników, którzy mogliby zapewnić realizację ich celów biznesowych, gdyby zdecydowali się rozwijać w stronę usług online i inwestować w swoje działy IT. Współorganizatorem wydarzenia została Fundacja Academic Partners, która ma wieloletnie doświadczenie w realizacji targów pracy dla pracowników IT.
– Pomysł realizacji dużego wydarzenia rekrutacyjnego w pełni online bardzo nam się spodobał. Dotychczas organizowaliśmy targi stacjonarne, w tym największe targi pracy IT w Polsce, ale w przypadku tego projektu właściwie wszystko było dla nas nowe, co bardzo nas mobilizowało. Ale poziom zainteresowania jasno wskazuje na to, że warto było podjąć się tego wyzwania – mówi Michał Bijata, Prezes Zarządu Fundacji Academic Partners.
Wirtualne Targi Pracy IT ONLINE odbyły się 26 maja na platformie do wydarzeń wirtualnych. Funkcjonalności wykorzystanego przy realizacji wydarzenia narzędzia pozwoliły wystawcom na zaprezentowanie swojej oferty rekrutacyjnej w sposób zbliżony do tego do czego są przyzwyczajeni podczas targów stacjonarnych. Firmy mogły zaprezentować swoją markę zamieszczając foldery, filmy i ulotki, przedstawić otwarte nabory rekrutacyjne, a rekruterzy obecni na stoiskach wystawienniczych mogli na bieżąco odpowiadać na pytania osób, które „podeszły” do wirtualnego stoiska i napisały wiadomość na czacie tekstowym lub wysłały maila. Dodatkowo, osoby zainteresowane rozmową z rekruterami mogły umówić się na spotkanie w trakcie targów i podczas krótkiej rozmowy zapytać o to, co w ofercie danego pracodawcy wydawało im się najciekawsze. Na wydarzenie zarejestrowało się prawie 4 tysiące osób, a ogromna większość z nich postanowiła skorzystać z opcji przesłania swoich aplikacji do pracodawców. To potwierdza, że tego typu projekty są potrzebne, a także że ta nowa formuła się sprawdza.
Nowy typ pracy, nowy typ pracownika
Podczas targów odbyła się także seria wydarzeń towarzyszących – w tym webinarów, które obecnie są dostępne w formie nagrań. Wśród tematów poruszanych podczas wystąpień były kwestie wdrożeń systemów IT, ale także tematy społeczne, na których Fundacji PFR bardzo zależało w kontekście całego wydarzenia. Dlatego mówiono między innymi o wpływie zaangażowania w projekty społeczne na rozwój branży IT, ale także o zaletach pracy zdalnej, dzięki której możliwe jest zatrudnianie specjalistów z niepełnosprawnościami. W roli eksperta do poprowadzenia webinaru zaproszono Pawła Potakowskiego z agencji Praca Bez Barier specjalizującej się w pośrednictwie pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Sytuacja epidemiologiczna i błyskawiczne przejście wielu firm i całych branż na pracę zdalną było pretekstem do podjęcia tego tematu przy okazji tego ogólnopolskiego wydarzenia. Być może dzięki temu udało się udowodnić tym, którzy rezygnowali z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej ruchowo, używając argumentu, że „praca zdalna nie działa”, że tę decyzję warto jeszcze raz przemyśleć. Wprowadzając ten temat do naszego wydarzenia, chcieliśmy pokazać jak duży potencjał drzemie np. w osobach niesłyszących i że realizując wydarzenia rekrutacyjne nie należy pomijać tej grupy.
– Głusi, bo to słowo wcale nie jest pejoratywne – jak tłumaczy Potakowski - mogą wszystko oprócz słyszenia. Nawet jeśli nie mówią po polsku to nie są niemi – bo znają PJM (czyli polski język migowy). - Podczas webinaru padały pytania o przewagi zawodowe jakie mogą mieć takie osoby. I tak Głusi potrafią być bardziej spostrzegawczy i w skupieniu wykonywać wymagające zadania np. rachunkowe. Cieszy mnie, że tyle osób wchodziło ze mną w interakcję podczas tego blisko godzinnego wystąpienia. – podkreśla prezes Pracy Bez Barier.
Praca zdalna staje się powoli elementem systemu pracy wielu branż. Warto zatem zastanowić się czy wykluczając jakąś grupę z obszaru swojego zainteresowania, jako pracodawcy nie popełniamy błędu. Kluczową sprawą jest zwiększanie świadomości w społeczeństwie. Dlatego Fundacja PFR stara się przygotowywać swoje projekty z myślą o tych grupach, które z różnych powodów nie są brane pod uwagę przy procesach rekrutacyjnych, a także pokazując młodym ludziom, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy jak to zrobić, aby skutecznie i świadomie stać się pracownikiem. Również takim, który swoje obowiązki pracownicze będzie realizować zdalnie.