Stowarzyszenie Katedra Kultury i Fundacja „Noga w Łapę” to niekwestionowani zwycięzcy tegorocznej edycji S3KTOR-ÓW – konkursu na najlepsze inicjatywy pozarządowe w mieście. W tym roku serwis warszawa.ngo.pl również przyznał swoją nagrodę.
In(ter)wencje Osiedlowe
Urszula Majewska, przewodnicząca kapituły konkursu, wręczając nagrodę Stowarzyszeniu Katedra Kultury, zwracała uwagę, że członkowie organizacji nie bali się działań, które nie należą do popularnych. Miała na myśli akcję o wpadającej w ucho nazwie: „Odkupacja Terenu.” – Wzięłyśmy z Urzędu Dzielnicy Targówek darmowe worki na psie kupy i biegałyśmy po osiedlu z megafonem wykrzykując: „Hej, hej, robimy Odkupację Terenu! Wszystkie dzieciaki chodźcie z nami!” – opowiada Julia Biczysko. – Zebrała się chmara małolatów i zrobiliśmy konkurs: kto zbierze najwięcej psich kup. Rozdaliśmy papierowe torby (w środku jest plastikowa rękawica i tekturowa łopatka) i pokazywaliśmy, jak usunąć psią kupę z trawnika. Początkowo trochę się krzywili, ale szybko zapomnieli o wstręcie, zaczęła się prawdziwa rywalizacja – opowiada. Rekordzistka zebrała ponad 20 kup. Razem oczyścili trawniki z ponad setki. - Najlepsze było to, że dzieciaki potrafiły zawstydzić dorosłych. Szedł gość z psem, pies zrobił kupę, dzieciaki podbiegały i sprzątały. Pan dostał przy okazji kilka torebek i najzwyczajniej zrobiło mu się głupio.
Akcja z kupami była tylko jedną z wielu In(ter)wencji Osiedlowych, jaką członkowie Stowarzyszenie Katedra Kultury przeprowadzili na podwórku Targówka Mieszkaniowego i Bródna. Było też: Leżakowanie, Niedzielny Warsztat Fotograficzny czy Dobre Słowo o Targówku. Julii Biczysko najbardziej do gustu przypadały Reakcje Słowne. Chodziło o reagowanie na obraźliwe słowa, wymalowane na ścianach klatek schodowych i elewacjach budynków. U jednego z administratorów zdewastowanego bloku usłyszeli, że nie opłaca mu się zamalowywać napisów, bo za chwilę ktoś znowu coś namaluje. Administratorzy zgodzili się jednak na interwencję pozarządowców. – No i to wystarczyło – opowiada laureatka. – Zaprosiliśmy do współpracy mieszkańców, którzy szybko uświadomili sobie, że wcale nie muszą patrzeć na te ohydne napisy, że mogą po prostu coś z tym zrobić. Zmazywaliśmy napisy acetonem i denaturatem, a więc dość powszechnymi środkami, żeby lokatorzy mogli w przyszłości zareagować sami.
Wspólnymi siłami udało się zmazać napisy, które szpeciły klatkę latami. Jeden (Jude Raus) był jednak wyjątkowo oporny, nie chciał zejść. – Kiedyś już ktoś próbował go zmazać (były ślady), ale nic z tego – opowiada Julia Biczysko. – Wpadliśmy więc na pomysł, żeby go jakoś przerobić. Zrobiliśmy projekt, wycięliśmy szablony i kupiliśmy farbę o podobnym kolorze. „Jude Raus” przerobiliśmy na „Daj uśmiech”.
Ptasi Patrol
Wielokrotnym laureatem tegorocznych S3KTOR-ÓW jest też Fundacja „Noga w Łapę. Razem Idziemy przez Świat”. Nagrodzono projekt: Ptasi Patrol Interwencyjny. Fundacja najpierw otrzymała nagrodę w kategorii „ekologia i środowisko przyrodnicze”, później nagrodę mieszkańców. – Z tej drugiej cieszę się najbardziej, bo żeby Ptasi Patrol mógł działać skutecznie, potrzebne jest zaangażowanie warszawiaków – mówi Renata Markowska. Od kilku lat, od wiosny do jesieni, przeprowadza interwencje, które ratują ptakom życie.
– W mieście, takim jak Warszawa, aż 80 proc. ptaków gniazduje w budynkach, czyli wcale nie na drzewach, jak to ludzie powszechnie myślą – opowiada Renata Markowska. – Dorosłe ptaki znoszą w budynkach jajeczka, wykluwają się tam pisklaki, a później karmią swoje maleństwa - opowiada Renata Markowska. – Na ich nieszczęście, sezon lęgowy pokrywa się z sezonem remontowym. Budowlańcy zaklejają budynki styropianem i kratują stropodachy (ulubione miejsce gniazdowania jerzyków). Problemem jest nie tylko to, że niszczy się siedliska ptaków. Często są tam razem z pisklakami zamurowywane żywcem.
Działając w Ptasim Patrolu, Renata Markowska próbuje temu zapobiec. Warszawiacy dzwonią do niej i piszą, by poinformować, że gdzieś na osiedlu budowlańcy rozkładają rusztowanie i rozpoczynają termomodernizację budynku. Ona jedzie i sprawdza, czy ptaki faktycznie są w niebezpieczeństwie. - Stoję, obserwuję i nasłuchuję – mówi. – Jeśli nasze obawy się potwierdzają, sprawdzam, czy inwestor i wykonawca zamówili opinię ornitologiczną – mówi. Taka opinia stwierdza, czy w budynku są ptaki, jakie i ile. Jej autor wydaje zalecenie, kiedy można remontować określoną część budynku. – Inwestor ma obowiązek zamówić taką opinię, ale kto tam się do tego stosuje… – smuci się Renata Markowska. Przyznaje, że budowlańcy jej nie znoszą, ale cieszy ją, że ci, którzy natrafili na Ptasi Patrol już kilka razy, sami upominają się u inwestora o opinię ornitologiczną, by uniknąć kłopotów.
Pełna lista laureatów:
Nagroda Grand Prix – Stowarzyszenie „Katedra Kultury” za projekt: „In(ter)wencje Osiedlowe”
– Nagroda Specjalna (przyznana po raz pierwszy w historii konkursu) – Fundacja „Otwarty Kod Kultury” za projekt: „Kawa i Czasopisma”
– Nagroda serwisu warszawa.ngo.pl – Stowarzyszenie „Katedra Kultury” za projekt: „In(ter)wencje Osiedlowe”
S3KTOR 2013 w kategorii „edukacja” – Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego za projekt: „Poszukiwacze Warszawskich Tradycji”
S3KTOR 2013 w kategorii „ekologia i środowisko przyrodnicze” – Fundacja „Noga w Łapę. Razem Idziemy Przez Świat” za projekt: „Ptasi Patrol Interwencyjny”
S3KTOR 2013 w kategorii „projekty interdyscyplinarne” – Fundacja Projekt: Polska za projekt: Państwomiasto
S3KTOR 2013 w kategorii „kultura i sztuka” – Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie za projekt: Festiwal Otwarte Mieszkania 2013
S3KTOR 2013 w kategorii „społeczność lokalna” – Stowarzyszenie „Katedra Kultury” za projekt: „In(ter)wencje Osiedlowe”
S3KTOR 2013 w kategorii „zdrowie” – Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” im. prof. Grzegorza Madeja za projekt: „Wola na Zdrowie – zdrowy styl życia i profilaktyka chorób cywilizacyjnych”
S3KTOR 2013 w kategorii „pomoc społeczna” – Stowarzyszenie Otwarte Drzwi za projekt: „W słabości siła – aktywizacja społeczna dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez działania wolontariackie na rzecz osób starszych”
S3KTOR 2013 w kategorii „przestrzeń miejska” – Fundacja Do Dzieła! za projekt: „Street Art. Doping”
S3KTOR 2013 w kategorii „sport i rekreacja” – Stowarzyszenie Chrząszczyki za projekt „Kobieca Akademia Piłkarska”