Kawiarnia i schronisko dla osób w kryzysie bezdomności. Miejsce spotkań sąsiedzkich i przedszkole terapeutyczne. Kino i świetlica środowiskowa. Co łączy te miejsca? Prowadzą je warszawskie fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne. Ponad 170 takich placówek znajdziesz na Mapie Społecznych Miejsc Warszawy.
Społeczne Miejsca Warszawy, czyli co?
Społeczne Miejsca Warszawy to takie, które działają nie tylko dla zysku. Takie, które powstały, by Warszawa była dla wszystkich i każdy znalazł w niej miejsce dla siebie.
Internetowa Mapa Społecznych Miejsc Warszawy pokazuje ponad 170 takich miejsc, z których stałej oferty mogą skorzystać warszawiacy i warszawianki. Prowadzą je organizacje społeczne: fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne.
Obejrzyj film o Społecznych Miejscach Warszawy
Na Mapie Społecznych Miejsc Warszawy znajdują się bardzo różne miejsca: prowadzące działania kulturalne, edukacyjnej czy oferujące wsparcie w trudnych życiowych sytuacjach. Różnorodność Społecznych Miejsc Warszawy pokazuje w pigułce, jak wieloma kwestiami zajmują się organizacje społeczne, których w Warszawie jest zarejestrowanych ok. 14 000.
Chcesz dowiedzieć się więcej o warszawskich organizacjach społecznych? Przeczytaj "Organizacje społeczne w Warszawie. Ile ich jest, co robią?" >
Więcej niż punkty na mapie
Część Społecznych Miejsc Warszawy jest ogólnodostępna, można do nich wejść "z ulicy". Wśród takich jest m.in. Klubokawiarnia Café PoWoli – sąsiedzkie miejsce spotkań prowadzone przez Spółdzielnię Socjalną WOLA, w którym pracują osoby w ciężkiej sytuacji na rynku pracy, kino AMONDO prowadzone przez Fundację "Amondo Films", czy Jadłodzielni, prowadzona przy ul. Paca 40 przez Fundację Kooperatywy Grochowskiej.
Część Społecznych Miejsc Warszawy to placówki specjalistyczne. Często odpowiadają one na potrzeby osób, którym gdzie indziej trudno byłoby znaleźć wsparcie. Na Mapie znajdziemy m.in. Centrum Pomocy Dzieciom prowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, które pomaga dzieciom ofiarom przestępstw, ich rodzinom i opiekunom, Magazin bezgotówkowy sklep dla migrantów i migrantek, prowadzony przez Fundację Ocalenie i Inicjatywę Dom Otwarty czy Ośrodek Dziennego Pobytu i Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej Osób Niepełnosprawnych prowadzony przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi.
Korzystasz=pomagasz
Na pierwszy rzut oka niektóre Społeczne Miejsca Warszawy np. kawiarnie czy teatry przypominają zwyczajne komercyjne placówki. Warto jednak pamiętać, że ich podstawowym celem nie jest zarabianie, a wypracowanie zysku społecznego.
Oznacza to, że idąc do kawiarni, czy kupując bilet w teatrze z Mapy Społecznych Miejsc Warszawy wspieramy działalność warszawskich organizacji pozarządowych. Czasami oznacza to, że umożliwiamy zatrudnienie osób, które są w ciężkiej sytuacji na rynku pracy. Tak jest np. w Klubokawiarni Życie jest fajne, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W innych wypadkach, płacąc za jakąś usługę, dokładamy swoją cegiełkę, pozwalając fundacji lub stowarzyszeniu realizować statutowe działania. Np. Fundacja Sue Ryder zysk ze swoich sklepów charytatywnych przeznacza na działania wspierające podopiecznych fundacji, wśród których są m.in. osoby sparaliżowane, czy uzdolniona młodzież.
Dlatego zachęcamy do zajrzenia na Mapę Społecznych Miejsc Warszawy nie tylko z ciekawości. Dostępne tam filtry pomogą nam znaleźć placówkę działającą w naszej dzielnicy albo wspierającą grupę osób, która jest nam bliska. Dzięki temu następnym razem ruszając w miasto, możemy spojrzeć na nie od zupełnie innej strony.
Zobacz, co o Społecznych Miejscach Warszawy mówią osoby z nimi związane
Mapa Społecznych Miejsc Warszawy powstała w serwisie warszawa.ngo.pl w ramach Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23