Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
III kadencja Warszawskiej Rady Pożytku dobiegła końca. Na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się 17 maja 2017 roku, pojawiła się Prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, by podziękować przedstawicielom zarówno Urzędu, jak i organizacji pozarządowych. Serwis warszawa.ngo.pl przygotował fotorelację z tego wydarzenia.
Warszawska Rada Pożytku III kadencji zaczęła swoją pracę 18 czerwca 2015 roku. Prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, wskazała jako przewodniczącego Rady Jarosława Jóźwiaka, strona pozarządowa wiceprzewodniczącym wybrała Andrzeja Mrowca. W 2015 roku odbyło się sześć posiedzeń, w 2016 roku dziesięć, w 2017 pięć, co pokazuje, że WRP pracowała bardzo regularnie, przerwy spowodowane były najczęściej okresem wakacyjnym, gdy wielu członków nie było w Warszawie.
Reklama
W trakcie III kadencji WRP zajmowała się wieloma ważnymi sprawami z punktu widzenia warszawskich NGO. Brała udział w pracach m.in. nad Programem Rozwoju Współpracy do 2020 roku, zmianą formuły konkursu S3KTOR, zmianą procedury ogłaszania i rozstrzygania otwartych konkursów ofert, uwagami do licznych dokumentów, na przykład Strategii Rozwoju Warszawy do 2030 roku. Rada postarała się o rozwiązanie najróźniejszych problemów organizacji pozarządowych - niedawno udało się wyjaśnić kwestię pobierania przez szkoły kaucji za wynajem sal od NGO sportowych.
Prezydent m.st. Warszawy spytała się członków WRP, co ich najbardziej zaskoczyło podczas III kadencji, co jest największym sukcesem. Bartłomiej Włodkowski powiedział, że w tej kadencji Rada pracowała znacznie sprawniej i szybciej, także dzięki temu, że obie strony - samorządowa i pozarządowa - poznały się lepiej, przekonały, że dążą do tego samego i wzajemnie sobie zaufały. Z kolei tym, co było najtrudniejsze i zabierało najwięcej czasu było opiniowanie rozmaitych procedur.
Procedury są bardzo ważne - przyznała Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Często myśli się o nich, że są bezduszne, wiadomo również, że na końcu najważniejszy jest człowiek, ale bez procedur panowałby chaos - dodała.
Pani Prezydent podziękowała następnie wszystkm zgromadzonym za ciężką pracę i powiedziała, że kolejna kadencja WRP być może będzie mieć pod pewnymi względami łatwiej dzięki temu, co udało się osiągnąć w ostatnich latach, ale pod pewnymi względami niewykluczone, że będzie trudniej. W ramach docenienia członków Rady, wręczyła im pamiątkowe dyplomy, albumy ze zdjęciami miasta oraz miejskie gadżety.
Myliłby się jednak ten, kto uznałby, że na tym zakończyło się ostatnie posiedzenie III kadencji Warszawskiej Rady Pożytku. Jej członkowie zostali poproszeni o opinię w trzech sprawach dotyczących przeniesienia środków w budżecie: dwie dotyczyły dzielnicy Żoliborz, jedna Mokotowa. Pierwsza sprawa związana z organizacją imprezy dla osób upośledzonych, połączonej z rozgrywkami ping-ponga została zaopiniowa pozytywnie. Druga budziła znacznie więcej wątpliwości, bo dotyczyła kwoty 100 tys. złotych, które Urząd Dzielnicy Żoliborz chciał przenieść z paragrafu dotacyjnego dla NGO na paragraf pozwalający na zakup usługi od dowolnego podmiotu. Ostatecznie, po długiej dyskusji, pojawiła się propozycja bliższego przyjrzenia się sprawie: zostanie zorganizowane spotkanie między przedstawicielami Urzędu Dzielnicy oraz Biurem Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy. Prośba z dzielnicy Mokotów o pozytywną opinię w sprawie przeniesienia środków na organizację imprez sportowych zyskała akceptację Rady.
Dopiero gdy wszystkie sprawy zostały rozpatrzone, można było zamknąć posiedzenie. Tym samym II kadencja Warszawskiej Rady Pożytku dobiegła końca.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.