Fundacje i stowarzyszenia mają dużo obowiązków sprawozdawczych – więcej niż niejedna firma. Mogą też być kontrolowane. Mimo to obiegowo często słyszy się, że jest inaczej. Ci, którzy tak twierdzą mijają się z prawdą – możliwość kontroli organizacji mają różne urzędy, instytucje i sami darczyńcy. W cyklu "Pozarządowe mity i fakty" portal ngo.pl rozprawia się z obiegowymi opiniami na temat III sektora.
Każda fundacja podlega ministrowi, każde stowarzyszenie staroście – mają oni zapisane ustawowo możliwość kontroli organizacji. Fundację i stowarzyszenie mogą też kontrolować np. urząd skarbowy, NIK, Państwowa Inspekcja Pracy itd.
Organizacje mają też dużo obowiązków sprawozdawczych. Co roku składają sprawozdanie finansowe i deklarację podatkową CIT-8 w swoim urzędzie skarbowym. Sporządzają coroczne sprawozdanie z działalności, a fundacje wysyłają sprawozdanie z działalności „swojemu” ministrowi (właściwemu ze względu na to, czym zajmuje się fundacja, np. minister kultury, minister sportu).
Zamieszczają też sprawozdania na swojej stronie www – każdy może do nich zajrzeć. Pokazują swoje działania w mediach tradycyjnych, elektronicznych czy społecznościowych.
Możliwość dopytywania organizacji o jej działalność mają też jej darczyńcy, wolontariusze – wszystkie osoby, które chcą ją wspierać.
Więcej o cyklicznych obowiązkach organizacji: http://poradnik.ngo.pl/obowiazki-formalno-prawne-cykliczne-obowiazki
Zobacz także:
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)