W Warszawie funkcjonuje dużo miejsc, w których działają organizacje pozarządowe, przygotowując atrakcje i wydarzenia dla mieszkańców Stolicy – czy to na skalę miasta, czy lokalną. Pozarządowe Lokale Warszawy to nowy cykl serwisu warszawa.ngo.pl, w którym będziemy przybliżać działalność warszawskich NGO. „Bohaterem” drugiego odcinka jest Centrum Społeczne Paca.
Kooperacja z widokiem na społeczność lokalną
Administracją Centrum Społecznym Paca zajmują się wspólnie Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz Fundacja Rodzinna, które współpracują dodatkowo z Kooperatywą Grochowską, Fundacją ASHOKA oraz Instytutem Rozwoju Miast. – Wszystkie te organizacje i grupy bardzo fajnie uzupełniają się w działaniach na rzecz aktywizacji lokalnej społeczności – mówi Alina Pękalska, koordynatorka Centrum Społecznego Paca.
Chociaż oczywistym jest, że część wydarzeń jest sprofilowana pod konkretne grupy odbiorców, w Centrum Społecznym Paca równie mocno przywiązuje się uwagę do tego, by sieciować ze sobą ludzi. Rolę tę spełnia na przykład ogród, zlokalizowany na tyłach budynku.
– To przestrzeń zrealizowana z inicjatywy Kooperatywy Grochowskiej w ramach Inicjatywy Lokalnej. Dziś ogród współtworzony jest przez wolontariuszy i społeczność Paca oraz mieszkańców kamienicy – opowiada Alina Pękalska. – O roślinność dbają rodzice z dziećmi i wspólnota kamienicy, seniorzy w czerwcu planują organizować sąsiedzkie śniadania, w sezonie nieraz odbywają się tu odbiory kooperatywy grochowskiej, zajęcia yogi czy tai-chi, Fundacja Rodzinna wystawia leżaki, niebawem z inicjatywy odwiedzających społeczną kawiarnię Wolna Przestrzeń powstanie mała architektura przyjazna dzieciom… Zdecydowanie jest to przestrzeń, w której stykają się różne środowiska i pokolenia – dodaje.
Wolontariat i wymiana siłą napędową
Praca z ludźmi stanowi czasami kłopot, ponieważ może generować konflikty. – Jedyne problemy, jakie mamy, to takie zwykłe, ludzkie sprawy: przestrzeń jest wspólna i korzystają z niej bardzo różne osoby, więc czasem ktoś ma do kogoś pretensje, że nie robi czegoś w określony sposób. Albo dwie osoby przywiązały się do robienia zajęć w tej samej sali, uważają ją za swoją i to powoduje spory. Takie rzeczy jednak są normalne i staramy się je na bieżąco rozwiązywać – wyjaśnia Karolina Oczyp.
O tym, że w Centrum Społecznym Paca udaje się aktywizować ludzi i zachęcać ich do współpracy niech świadczy to, że niemal codziennie odbywa się tu około dziesięciu wydarzeń. Jeśli jeszcze nie zajrzeliście tam, to warto nadrobić zaległość i stać się częścią tej dużej, lokalnej rodziny.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23