Powiatowy Festiwal Młodych Talentów w Jerutkach – mały jubileusz 5-lecia
Historia tego Festiwalu jest bardzo ciekawa. Powstał jako kontynuacja imprezy zorganizowanej przez Niepubliczną Szkołę Podstawową „Przyjazna Szkoła” w Jerutkach z okazji 100-lecia tamtejszego budynku szkoły.
W tej sprawie prężnie zadziałał Komitet organizacyjny, w skład którego weszli obecni i dawni mieszkańcy Jerutek, jak również lokalne organizacje i instytucje. Na bazie bardzo udanej imprezy, w trakcie której wiodły prym młode talenty z Jerutek, powstała myśl corocznej organizacji Festiwalu Młodych Talentów. Bardzo młodych, bo w wieku 6-10 lat.
Na początku była to impreza gminna, obejmująca swoim zasięgiem gminę Świętajno. Organizowana była w Jerutkach, a następnie w Świętajnie. Od dwóch lat za sprawą Fundacji Kreolia-Kraina Kreatywności ponownie powróciła do Jerutek i jest imprezą powiatową.
Ciekawostką jest fakt, iż co roku Festiwalowi przyświeca inny temat, któremu podporządkowany jest cały festiwalowy program. Dzieci zatem śpiewały konkursowe piosenki o rodzinie, o ulubionych zwierzętach, o wolontariacie, a także piosenki ludowe.
Tegoroczna edycja festiwalu pn. „Powróćmy jak za dawnych lat” poświęcona była piosenkom z lat 60, 70 i 80 ubiegłego stulecia czyli piosenkom, które nuciły babcie i dziadkowie uczestników konkursu. Stanowiło to nawiązanie do ogłoszonego przez Unię Europejską Roku Aktywności Seniorów i Solidarności Międzypokoleniowej.
Na Festiwal zgłosiło się 34 uczestników. Nagrodę Grand Prix zdobyła Alia Dzielińska ze Szczytna, śpiewająca piosenkę Bal Arlekina. I miejsce w kategorii „Solista” wyśpiewała piosenką „Do grającej szafy grosik wrzuć” Marta Kusior ze Szczytna, a w kategorii „Zespoły” najlepiej wypadła ekipa z Przedszkola „Bajka” ze Szczytna, która przedstawiła piosenki inspirowane folklorem.
Warto wspomnieć, że od dwóch lat Festiwal jest jednym z punktów corocznej imprezy statutowej organizowanej przez Fundację Kreolia-Kraina Kreatywności pod nazwą KREALIA. Festiwalowi towarzyszyły zatem inne wydarzenia: występy Drużyny Łuczniczej z Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie, mecz piłki nożnej Kreolia Jerutki – Orlik Szymany, występy zaproszonych gości m.in. ze spektaklem pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”, przygotowanym przez uczestników zajęć w Kuźni Talentów Fundacji Kreolia-Kraina Kreatywności w Jerutkach.
Ciekawie prezentowała się również oferta przygotowana przez grupę plastyczną z Kreolii. Pomalowane buźki dzieci rozweselały licznie przybyłą na imprezę widownię. Ważnym elementem KREALII było również wręczenie Nagrody „LAUR KREOLII” przyznawanej najbardziej zasłużonemu dla działań Fundacji Kreolia-Kraina Kreatywności darczyńcy roku 2011. Zarząd Fundacji przyznał po raz pierwszy tę nagrodę i trafiła ona do Państwa Krzysztofa i Elżbiety Ślusarskich z Warszawy, którzy swoim wsparciem wspomogli edukację artystyczną dzieci z Jerutek.
Organizatorzy mogli liczyć na wsparcie i dofinansowanie zarówno lokalnego samorządu, jak i Powiatu Szczycieńskiego.
Źródło: Fundacja Kreolia-Kraina Kreatywności