Zakład Aktywności Zawodowej w Leonowie (powiat gostyński, gmina Borek Wlkp.,) rozpoczął działalność 20 grudnia 2010 r., a oficjalne otwarcie miało miejsce 30 maja 2011 r. Pięć lat po otwarciu ZAZ w Leonowie podpisał umowę partnerską z niemieckim stowarzyszeniem Lebenshilfe Nienburg gGmbH.
By przypomnieć dotychczasowe działania, Zakład Aktywności Zawodowej w Leonowie przygotował uroczyste obchody swojego pięciolecia (28.05.2016 r.). Rozpoczęły się one zwiedzaniem siedziby ZAZ w Leonowie. Goście spotkali się z kadrą obsługową i pracownikami z niepełnosprawnością. Obejrzeli ich stanowiska pracy i wytwarzane przez nich produkty, zapoznali się też z usługami, które świadczy ZAZ w Leonowie w trzech swoich działach.
Dział poligrafii zapewnia usługi poligraficzne wszelakiego rodzaju od wydruku po laminację, bindowanie czy oprawę produktu, zaproszenia, kartki okolicznościowe, podziękowania, kalendarze, ksero czarno-białe, kolorowe, banery reklamowe i oklejanie pojazdów, afisze reklamowe, ogłoszenia, wizytówki, zakładki, ulotki, foldery, dyplomy, plakaty, buttony, obrazy i wydruk na płótnie (zegar ścienny, obrazy w ramach płaskich, rzeźbionych), nadruki na kubkach ( białe, z kolorowym uszkiem lub wnętrzem, magiczny, filiżankach), nadruki na koszulkach, czapkach, poduszce typu Jasiek, nadruki na gadżetach (smycze, długopisy, ołówki, zapalniczki, breloki, breloki - otwieracze, pendrive, podkładki pod kubek, podkładki pod mysz), grawertony na podkładzie drewnianym lub stojaku plexi, statuetki, figurki, puchary, medale.
Dział pralni świadczy usługi pralnicze: pranie i suszenie, pranie i maglowanie, prasowanie odzieży, pranie i prasowanie koszul, firan, zasłon, siedzisk, tiuli, falban, pranie i suszenie kołder, poduszek, kocy, pledów, pluszaków. Istnieje możliwość ekspresowego prania w ciągu 24 h za doliczoną opłatą.
Dział montażu i usług różnych zajmuje się pracami zleconymi, takimi jak: składanie pudełek, kopert, torebek do nasion, żabek karniszowych, a także skręcaniem mebli. Ponadto dział produkuje ławki drewniane, oprawia obrazy, ręcznie wytwarza kartki okolicznościowe, zaproszenia, podziękowania, zdobi techniką decoupage świece, produkty drewniane i szklane. Produkuje też i sprzedaje drewno kominkowe i opałowe oraz świadczy usługi sprzątania obiektów i doczyszczania nieruchomości, utrzymywania porządku i czystości na terenach zielonych oraz pielęgnację zieleni. Oferuje także usługi masażu.
Goście, kadra i pracownicy spotkali się następnie w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp., by podsumować działalność ZAZ w Leonowie. Grzegorz Marszałek kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Leonowie powitał w imieniu załogi ZAZ zaproszonych gości na czele z Anną Kowalską dyrektorem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Przybyli też Alfred Siama Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego, Janusz Sikora członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego, Andrzej Kubiak Przewodniczący Rady Miejskiej Borku Wlkp., Jolanta Chudzińska zastępca Burmistrza Borku Wlkp., Mirosława Kozłowska Skarbnik Gminy Borek Wlkp., Mirosław Sobkowiak dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Barbara Zakrzewska dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Borzęciczkach, Dorota Dudkowiak kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., Bożena Ryczkowska dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Grabonogu, ks. Daniel Litkowski – proboszcz Borku Wlkp., mł. asp. Przemysław Lisiecki, Marta Hojak instruktor MGOK i inni goście.
Specjalnymi gośćmi z Niemiec byli: Renate Mock Przewodnicząca Stowarzyszenia Lebenshilfe Nienburg, Bernd Jahnke dyrektor zarządzający Lebenshilfe Nienburg gGmbH, Andreas Quaschigroch dyrektor Warsztatu dla Niepełnosprawnych Umysłwo PUR w Nienburgu, Stephan Ottens i Klaus Mock ze Stowarzyszenia Lebenshilfe Nienburg.
Wizyta gości z Nienburga była podsumowaniem dotychczasowych trzyletnich kontaktów polsko-niemieckich. Jej uwieńczeniem było uroczyste podpisanie w czasie obchodów pięciolecia ZAZ w Leonowie Porozumienia o partnerstwie i współpracy między Zakładem Aktywności Zawodowej w Leonowie i Lebenshilfe Nienburg gGmbH. Zakłada ono współpracę w obszarach: socjalnym, kulturalnym i ekonomicznym na rzecz i dla osób z niepełnosprawnością oraz poszerzenie kontaktów między partnerami; a także wymianę kadr oraz pracowników z niepełnosprawnością; wymianę doświadczeń w zakresie rehabilitacji, kształcenia i uczestnictwa w życiu zawodowym osób z niepełnosprawnością oraz realizację wspólnych projektów i działań przez partnerów. Porozumienie podpisali, Jolanta Chudzińska w imieniu Burmistrza Borku Wlkp. i Grzegorz Marszałek kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Leonowie oraz Bernd Jahnke dyrektor zarządzający Lebenshilfe Nienburg gGmbH.
Jubileuszowe spotkanie było też okazją do podsumowań i wspomnień. Grzegorz Marszałek kierownik ZAZ w Leonowie przypomniał, że na początku działalności ZAZ zatrudniał 35 osób z niepełnosprawnością i 15 osób personelu. Obecnie ZAZ zatrudnia 40 osób z niepełnosprawnością, na specjalnie oprzyrządowanych stanowiskach pracy, i 15 osób personelu. Zapewnia swoim pracownikom codzienny dojazd do pracy i rehabilitację. Jak podkreślił Grzegorz Marszałek – najważniejszym sukcesem ZAZ w Leonowie jest jednak to, że już dziesięciu pracowników podjęło zatrudnienie i funkcjonuje samodzielnie na wolnym rynku pracy. Warto też pamiętać, że przy ZAZ w Leonowie powstała i działa Spółdzielnia Socjalna „Przyjazna Dłoń”.
ZAZ w Leonowie dobrze funkcjonuje na lokalnym rynku i corocznie pozyskuje, dzięki świadczonym usługom, 47 procent swojego budżetu, co jest znaczącym uzupełnieniem środków na działalność, otrzymywanych z PFRON w wysokości 53 procent.
Uroczystość była też dobrą okazją do wyróżnienia pracowników pięciolecia ZAZ, zarówno wśród pracowników z niepełnosprawnością, jak i wśród personelu obsługującego. Pracownicy nagrodzeni to Janina Jakubiak, Hanna Lewandowicz, Agnieszka Janiak, Izabela Marciniak i Krystian Dąbrowski. Wśród pracowników personelu wyróżniono Eugeniusza Urbaniaka koordynatora działu montażu i usług różnych, Ewę Tyrakowską główną księgową, Monikę Szymańską pracownika socjalnego i specjalistę ds. kadr, Pawła Niedzielę kierowcę i Katarzynę Marszałek rehabilitantkę oraz Łukasza Stężyckiego prezesa Spółdzielni Socjalnej „Pomocna Dłoń” w Borku Wlkp.
Wyróżnienie Burmistrza Borku Wlkp. otrzymał też Grzegorz Marszałek kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Leonowie.
Część oficjalną jubileuszu zakończyły gratulacje i życzenia składane przez przybyłych gości. A później nadszedł czas wspólnej zabawy…
Źródło: Zakład Aktywnosci Zawodowej w Leonowie