Jeszcze nieco ponad miesiąc został do rozpoczęcia najważniejszego wydarzenia poświęconego nowym technologiom – konferencji Sektor 3.0. Będzie odkrywczo i nowatorsko. A także wielokulturowo, bo uczestnicy poznają praktyki technologiczne z innych zakątków świata, w tym Afryki.
Miejsca wyczerpały się w niespełna dwie doby od rozpoczęcia rejestracji. Dlaczego Sektor 3.0, który już 21 maja rozpocznie się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, jest tak atrakcyjnym wydarzeniem? Nie wiecie? Koniecznie przeczytajcie, co do powiedzenia na temat zbliżającego się wydarzenia mają Radosław Jasiński, dyrektor programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Rafał Kramza, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Technologie.ngo.pl: – Czym jest Sektor 3.0? Do kogo jest skierowany?
Radosław Jasiński: – Sektor 3.0 to istotny element naszego programu Nowe Technologie Lokalnie –programu, który powstał na bazie wieloletnich doświadczeń naszej Fundacji oraz projektu badań i analiz, które pozwoliły nam poznać poziom wiedzy i zakres potrzeb organizacji trzeciego sektora w obszarze nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT). ICT to obszar wiedzy i kompetencji, który w znacznym stopniu decyduje obecnie o efektywności i skuteczności prowadzenia działań prospołecznych. W wielu przypadkach jest wręcz ich niezbędnym i podstawowym elementem. Sektor 3.0 jest miejscem, w którym spotykają się osoby i instytucje, które zrozumiały, jakie znaczenie ma praktyczne stosowanie nowych technologii dla rozwoju, a nawet istnienia ich organizacji. Jest to jednak też miejsce dla tych dopiero poszukujących tej wiedzy.
Kim są prelegenci biorący udział konferencji – słowem – dlaczego warto pojawić się na Sektorze?
R.J.: – Konferencja to przede wszystkim platforma spotkań dla tych, którzy projektują i tworzą nowe rozwiązania technologiczne, osób wykorzystujących je w praktyce, a także poszukujących inspiracji, przykładów i wiedzy, która pozwoli im podjąć właściwe decyzje w tej sferze. Gośćmi konferencji są specjaliści z Polski i zza granicy, dzięki którym mamy unikalną szansę poznania nie tylko konkretnych praktycznych rozwiązań, ale też wysłuchania dyskusji o najnowszych trendach i ważnych ideach, które będą kształtowały model działań publicznych w przyszłości. Sektor 3.0 skierowany jest do organizacji pozarządowych, ale wydarzenie to wyróżnia udział przedstawicieli biznesu, nauki i administracji publicznej oraz zastosowanie aktywnych, a przede wszystkim partycypacyjnych metod pracy – co zdecydowanie odróżnia Sektor 3.0 od tradycyjnej konferencji. Warto więc w niej uczestniczyć, niech rekomendacją będzie to, jak szybko skończyły się zapisy.
Czym jest Nagroda Sektor 3.0?
R.J.: – Jest to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane raz w roku. Wręczone będzie w kulminacyjnym punkcie Konferencji Sektor 3.0. Nagroda, której fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności ma poważny wymiar finansowy i prestiżowy – laureat wyłaniany jest przez Kapitułę, w której zasiadają przedstawiciele trzeciego sektora, administracji publicznej oraz wielkich korporacji. Nagroda jest przyznawana organizacji pozarządowej, która jest dobrym przykładem praktycznego stosowania nowych technologii lub też takiej, która z sukcesem projektuje lub promuje wykorzystanie ICT w działaniach społecznych. Ustanawiając nagrodę chcieliśmy nie tylko promować dobre wzorce, ale też podkreślić znaczenie nowych technologii dla przyszłości trzeciego sektora.
Co w tym roku będą mogli zobaczyć uczestnicy Sektora 3.0?
Rafał Kramza: – Jak co roku chcemy zaproponować uczestnikom udział w wyjątkowym wydarzeniu. Sektor 3.0 nie jest typową konferencją. Kształtując program staramy się zapewnić jak największe zaangażowanie uczestników, którzy będą mogli nie tylko zdobywać nową wiedzę bądź pogłębiać tematykę ich interesującą, ale także wziąć udział w pokazach konkretnych technologii, zapoznać się z przykładami narzędzi, które mogą być wykorzystane w ich codziennej pracy, oraz nawiązać kontakty z ciekawymi prelegentami i uczestnikami.
Jaka główna idea przyświeca tegorocznej edycji konferencji?
R.K.: – Motywem przewodnim tegorocznego Sektora 3.0 jest mobilność. Będziemy chcieli podejść do tego tematu szeroko – nie koncentrując się tylko na sprzęcie. Chcemy poruszyć temat filozofii działania i pracy organizacji w czasach, kiedy nie ogranicza nas biurko i krzesło, i możemy pracować z dowolnego miejsca w dowolnym czasie, a szybkość zmian w otaczającym nas świecie sprawia, że dynamika funkcjonowania (np. czas dotarcia do informacji i z informacją) jest coraz ważniejsza. Coraz większy ruch w Internecie generują urządzenia mobilne, także liczba urządzeń w Polsce szybko rośnie. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak te zjawiska wpływają na funkcjonowanie organizacji pozarządowych.
Jaki charakter będzie miało to wydarzenie? Czy to konferencja, której trzonem będą kolejne prelekcje zaproszonych gości czy może duży udział seminariów, w trakcie których będzie można zyskać więcej realnej praktyki?
R.K.: – Elementem marki Sektora 3.0 jest praktyczny, interaktywny charakter. W tym roku wydarzenie będzie dzieliło się na trzy części – każda kolejna będzie bardziej angażowała uczestników. Po oficjalnym wprowadzeniu do tematyki i prezentacji trendów oraz ciekawych przykładów przez ekspertów z Polski i z zagranicy – Stanów Zjednoczonych czy Nigerii – odbędą się 24 praktyczne seminaria podzielone na trzy poziomy zaawansowania. Trzecia część to debaty w formule "unconference", gdzie w dużej mierze od uczestników będzie zależało, o czym będą chcieli posłuchać i czym się podzielić.
Jaką realną wiedzę będą mogli wynieść uczestnicy kolejnych seminariów odbywających się w ramach Sektora 3.0? W jaki sposób realnie ją wykorzystają w codziennych pracach?
R.K.: – Przy tak interaktywnym charakterze konferencji bardzo dużo zależy od aktywności poszczególnych uczestników – od ich chęci, zaangażowania, stopnia sprecyzowania potrzeb i zainteresowań. O mobilności chcemy porozmawiać w podziale na cztery bloki tematyczne: działaj w ruchu, komunikuj skutecznie, buduj relacje, bądź na bieżąco. Mamy nadzieję, że tegoroczna konferencja zostanie przez uczestników oceniona tak wysoko, jak poprzednie edycje – także dzięki ich praktycznemu charakterowi.