„Pora na aktywność” to projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, którego celem jest usamodzielnienie się osób korzystających z pomocy społecznej. W tym roku w programie weźmie udział ponad 1600 osób.
"Pora na aktywność" to projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej od czerwca 2008 roku do końca 2013 r., w ramach poddziałania 7.1.1. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu „Pora na aktywność” w 2009 r. to 1 859 337 zł. W roku 2008 koszt projektu wyniósł 2 004 045 zł.
Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu klientów MOPS i ich rodzin oraz ludzi młodych w przedziale wiekowym 15-25 lat zagrożonych marginalizacją. Adresowany jest do osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych, uzależnionych czy wychodzących z zakładu karnego. Dotychczas wzięło w nim udział ponad 1100 osób. W roku 2010 zakłada się objęcie działaniami 1651 uczestników.
Uczestnicy projektu mogą wziąć udział w kursie zawodowym, w warsztatach autoprezentacji, skorzystać z porady doradcy zawodowego, psychologa lub prawnika oraz uczęszczać na terapię. Przykładowe działania zrealizowane dotychczas w ramach projektu obejmowały:
-aktywizację zawodową, obejmującą usługi doradcy zawodowego,
-kursy przygotowujące do zawodu,
-usługi brokera edukacyjnego,
-aktywizacją zdrowotną (sfinansowanie terapii odwykowej, badań wymaganych do uzyskania prawa jazdy),
-grupy samopomocowe (np. Anonimowi Alkoholicy),
- streetworking.
W ramach projektu ujęto realizację Programu Integracji Społecznej i Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (PION), który obejmuje między innymi pomoc asystenta osoby niepełnosprawnej, towarzyszącej jej w codziennych czynnościach, pomagającej dotrzeć do urzędów, przestrzegać umówionych terminów wizyt lekarskich i aktywnie poszukiwać pracy.
Ponadto w ramach projektu ujęto realizację Projektów Aktywności Lokalnej (PAL) – praca streetworkerów z wykorzystaniem instrumentów aktywnej integracji wobec młodych osób pochodzących z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.
MOPS liczy, iż efektem uczestnictwa w projekcie będzie podniesienie poziomu aktywności zawodowej, wzrost motywacji i aspiracji zawodowych, a przede wszystkim podniesieni poziomu samooceny, który przyczyni się do podjęcia pracy i uniezależnienia się od pomocy społecznej.
Źródło: MOPS Kraków