Ponad 400 osób długotrwale bezrobotnych znalazło zatrudnienie w ciągu ostatnich kilku miesięcy!
Czy wiecie, że ponad 400 osób długotrwale bezrobotnych z Podkarpacia znalazło zatrudnienie w ciągu ostatnich kilku miesięcy?! Prowadzone działania aktywizacyjne z dnia na dzień przynoszą coraz to lepsze wyniki. Zajęcia coachingowe czy bezpłatne szkolenia - to tylko niektóre z impulsów pozwalających zmienić życie wielu osób!
Dzięki zakrojonemu na szeroką skalę projektowi aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych, który zakłada między innymi coaching personalny i przekwalifikowania, na terenie Podkarpacia wiele osób, które od lat pozostawały bez zatrudnienia znalazło pracę i zmieniło swoje życie.
Mowa o projekcie realizowanym przez konsorcjum w składzie Stowarzyszenie B-4 oraz Towarzystwo ALTUM, który podmioty te realizują od zeszłego roku na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Jednym z głównych celi projektu pn. Działania aktywizacyjne dla bezrobotnych jest doprowadzenie do zatrudnienia 1500 osób długotrwale bezrobotnych z czterech powiatów w województwie podkarpackim, które charakteryzuje wysoka stopa bezrobocia.
Szansa dla regionu
Średnia stopy bezrobocia w powiatach objętych projektem (niżański, sanocki, łańcucki i przemyski) według danych GUS z grudnia 2015 wynosi prawie 16% i jest jednym z najwyższych w kraju. – Dlatego w każdym z wymienionych powiatów utworzyliśmy Centra Pracy, w których animatorzy i doradcy zawodowi pracują z osobami bezrobotnymi, skierowanymi przez Powiatowe Urzędy Pracy. W swojej pracy wykorzystują różnorodne metody i narzędzia po to, aby jak najwięcej osób zmotywowało się do aktywności, podjęło zatrudnienie i utrzymało je jak najdłużej – wyjaśnia Beata Sołtys, Prezes Stowarzyszenia B-4.
Niesztampowe metody
Ponieważ osoby długotrwale bezrobotne wymagają szczególnego podejścia pracownicy Centrów Pracy w ramach swoich działań wykorzystują szereg różnorodnych metod i narzędzi: od testów badających predyspozycje zawodowe, przez naukę tworzenia dokumentów aplikacyjnych aż po metody mniej znane tj. job coaching i life coaching. - Najpierw każdemu klientowi stawiamy diagnozę zawodową (przeprowadzając liczne testy), później następuje praca z trenerami i psychologami. Dopiero w dalszej kolejności ma miejsce dobieranie oferty pracy dla konkretnej osoby i zawsze odbywa się to indywidualnie, dla każdego klienta osobno – mówi Monika Dąbska, kierownik Projektu.
Korzyści dla pracodawców
Projekt to nie tylko szansa dla osób bezrobotnych, ale i lokalnych przedsiębiorców, którzy dzięki pracy Animatorów Punktu zyskują kandydatów zmotywowanych do pracy i posiadających do niej odpowiednie przygotowanie- W ramach działań projektowych możemy zaoferować pracodawcom bezpłatne szkolenia podnoszące kwalifikacje kandydata, które będę dopasowane do aktualnych potrzeb firmy. Prócz tego nasi podopieczni mogą zawsze liczyć na pomoc pracowników Punktu we wszystkich kwestiach dotyczących zatrudnienia – wyjaśnia Grażyna Janik, Animator pracujący w Centrum Pracy w Nisku.
Źródła sukcesu
Dzięki intensywnym działaniom w ciągu zaledwie kilku miesięcy pracy pracownikom Stowarzyszenia B-4 i Towarzystwa ALTUM udało znaleźć się pracę dla ponad 400 osób. Jak to możliwe? - Jesteśmy zdania, że każdorazowe dopasowywanie kandydata do potrzeb pracodawcy jest źródłem sukcesu – to niezwykle ważne, gdyż w dzisiejszych czasach przedsiębiorcom szczególnie zależy na czasie i chcą od razu pozyskać wykwalifikowanego pracownika, pod konkretne stanowisko pracy – mówi Prezes Stowarzyszenia B-4, Beata Sołtys.
Źródło: Stowarzyszenie B-4