Pomoc prawna i standardy noclegowni. Podpisane kolejne ustawy ważne dla NGO
25 sierpnia Prezydent, oprócz nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego, podpisał ustawę o pomocy prawnej dla ubogich oraz nowelizacje ustawy o pomocy społecznej. Oba akty dotyczą spraw ważnych dla trzeciego sektora. I oba rodzą kontrowersje.
1500 punktów pomocy prawnej z organizacjami lub bez
Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej kreuje system pomocy dla osób, których nie stać na profesjonalną, płatną poradę prawnika. System ruszy 1 stycznia 2016 r. Wsparcie w 1500 punktach pomocy prawnej otrzymają osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, posiadające Kartę Dużej Rodziny, kombatanci i osoby represjonowane, weterani, młodzi (osoby, które nie ukończyły 26 lat), seniorzy (osoby, które ukończyły 65 l.) oraz ofiary klęsk i katastrof.
Połowę punktów pomocy będą mogły prowadzić organizacje pozarządowe. Nie wiadomo jednak czy uda im się spełnić wymagania zapisane w ustawie. Organizacje krytykowały ustawę w trakcie jej powstawania tłumacząc, że jest ona zagrożeniem dla poradnictwa prawnego i obywatelskiego, świadczonego od 20 lat przez stowarzyszenia i fundacje. Ostateczny kształt systemu pomocy nie podoba się również korporacjom prawniczym. Na jesieni rozstrzygnie się czy 50 proc. punktów, które zostało zarezerwowane dla trzeciego sektora, rzeczywiście trafi do NGO.
Standardy placówek dla bezdomnych – wyśrubowane czy przestarzałe?
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej opisuje trzy typy instytucji, które będą pomagać osobom bezdomnym: noclegownie, schroniska dla bezdomnych oraz ogrzewalnie. Nie są to właściwie nowe rodzaje podmiotów – noclegownie i schroniska funkcjonują od dawna. Zmiana polega na tym, że ustawa dookreśla wymagania jakie stawia się tym placówkom, a także ich podopiecznym. Dodatkowo, wymagania te jeszcze bardziej szczegółowo opisze rozporządzenie.
Większość miejsc pomocy dla bezdomnych prowadzą w Polsce organizacje pozarządowe. To one będą musiały dostosować swoje działania do zapisów ustawy o pomocy społecznej. Projektodawcy uspakajają, że nie będzie to trudne, ponieważ NGO pomagające bezdomnym uczestniczyły w określaniu standardów, a same standardy nie "podnoszą poprzeczki". Ale krytyka zaproponowanych rozwiązań dotyczy nie tego, że stawia się organizacjom wysokie czy nierealne wymagania. Zapisanym przepisom zarzuca się raczej, że konserwują nienowoczesny i niewydolny system wspierania bezdomnych.
_________________________
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, TEKST
Rządowy projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa, przebieg procesu legislacyjnego, sejm.gov.pl
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)