1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) jest jednym z mechanizmów wsparcia organizacji działających na rzecz społeczności lokalnej oraz realizujących cele o charakterze społecznym, edukacyjnym, kulturalnym czy ekologicznym. Jest to forma pomocy finansowej, która pozwala obywatelom przekazać część swojego podatku dochodowego na rzecz wybranej OPP, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
O co chodzi w 1,5% podatku?
Mechanizm ten polega na przekazaniu 1,5% swojego podatku dochodowego na rzecz wybranej OPP, która została wpisana do rejestru organizacji pożytku publicznego. Działanie to nie wymaga dodatkowych formalności ze strony darczyńcy – wystarczy wskazać OPP oraz numer KRS w swoim zeznaniu rocznym PIT.
Kogo wesprzeć?
Dla organizacji, które otrzymują wsparcie w ramach 1,5% podatku, jest to istotne źródło finansowania działań. Dzięki tym środkom organizacje mogą realizować różnorodne projekty, programy i inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych, w tym wsparcie dla osób potrzebujących, promocję zdrowia, edukację czy ochronę środowiska.
1,5% na Obywatelski Monitoring Sądów
Jedną z organizacji, którą można objąć wsparciem w ramach 1,5% podatku, jest Fundacja Court Watch Polska. Organizacja dąży do tego, by każdy człowiek, przekraczając próg sądu, był spokojny, że zostanie potraktowany sprawiedliwie. Rocznie nawet 10 tysięcy osób w Polsce czuje się bezpieczniej, bo przebieg ich procesu obserwują wolontariusze Court Watch. W bazie zaangażowanych osób jest już ponad 3.5 tysiąca ochotników. Dzięki temu, Fundacja prowadzi największy na świecie Obywatelski Monitoring Sądów.
Poprzez wiedzę i doświadczenie skutecznie przekonują sędziów do zmiany zachowań oraz wskazują na to, co robić, aby każdy – nawet przegrany w sprawie – mógł opuścić gmach sądu z przekonaniem, że miał sprawiedliwy proces.
Przekazując 1,5% podatku na rzecz Fundacji Court Watch Polska, darczyńca bezkosztowo wspiera inicjatywy związane z promowaniem przejrzystości i sprawiedliwości w sądownictwie. A to ma istotne znaczenie dla równości dostępu do wymiaru sprawiedliwości.
Więcej informacji na stronie wwwcourtwatch.pl
Źródło: Fundacja Court Watch Polska