Polska traci miliardy przez dyskryminację osób LGBTQ+ – raport Open for Business pokazuje potencjał inkluzywności
Dyskryminacja osób LGBTQ+ kosztuje polską gospodarkę nawet 34,89 miliarda PLN rocznie, co odpowiada 1,07 proc. PKB – wynika z najnowszych szacunków ekspertów Open for Business i PwC. Brak równouprawnienia wpływa nie tylko na społeczne wykluczenie, ale także na stagnację gospodarczą, ograniczając potencjał innowacyjny kraju oraz jego konkurencyjność na arenie międzynarodowej.
Analiza została zaprezentowana podczas gali LGBT+ Diamond Awards, która odbyła się w Warszawie 21 listopada. W trakcie wydarzenia ogłoszono również laureatów tegorocznych nagród, wyróżniających osoby i organizacje działające na rzecz równości i inkluzywności w Polsce.
- Polska traci wysoko wykwalifikowanych pracowników na rzecz krajów bardziej otwartych na różnorodność. Dane z 2022 roku, opracowane we współpracy z World Bank-LinkedIn Partnership, wskazują, że brak równouprawnienia osób LGBTQ+ w Polsce przyczynia się do odpływu talentów, co osłabia rynek pracy i możliwości innowacyjne kraju.
- W porównaniu z innymi krajami Grupy Wyszehradzkiej, Polska pozostaje w tyle pod względem innowacyjności i poziomu PKB na mieszkańca. Analizy wskazują, że wzrost praw LGBTQ+ o 10% koreluje z przyrostem PKB per capita o 3 693 USD. To dowód na to, że inkluzywne społeczeństwa sprzyjają gospodarczemu wzrostowi, na czym korzystają wszyscy obywatele.
- Dyskryminacja generuje straty w wysokości 34,89 mld PLN rocznie, co obejmuje m.in. różnice w wynagrodzeniach oraz gorsze wyniki zdrowotne osób LGBTQ+. W 2021 roku straty te szacowano na 0,43% PKB, co pokazuje, że problem się pogłębia.
Inkluzywność to zysk, nie koszt
Eksperci Open For Business, globalnej koalicji marek działającej na rzecz inkluzywności, wskazują, że gwarancja równych praw osób LGBTQ+ nie jest jedynie kwestią sprawiedliwości społecznej, ale również opłacalną strategią gospodarczą.
Analiza 290 firm z takich krajów jak Australia, Niemcy, Wielka Brytania i USA – głównych inwestorów w Polsce – pokazuje, że przedsiębiorstwa promujące różnorodność osiągają lepsze wyniki finansowe. Firmy te cieszą się także wyższym poziomem zaufania społecznego, co przekłada się na ich pozytywną reputację. Dodatkowo, przedsiębiorstwa wspierające inkluzywność skuteczniej przyciągają i zatrzymują utalentowanych pracowników, co ma bezpośredni wpływ na ich rozwój i innowacyjność.
„Wspieranie różnorodności i inkluzywności jest nie tylko moralnym obowiązkiem, ale również kluczowym czynnikiem budowania nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki. Firmy oraz społeczeństwo jako całość mogą jedynie zyskać na poprawie praw LGBTQ+” – Liz Jacobs, Global Programmes Director w Open For Business.
Jacobs dodaje: „Nasze szacunki pokazują, że jasno pokazuje, że inkluzywność jest podstawą przyszłościowej gospodarki. Wzrost PKB per capita związany z poprawą praw LGBTQ+ to dowód, że otwartość społeczna sprzyja innowacyjności i produktywności. To jest kierunek, w którym Polska powinna zmierzać”.
Polska na rozdrożu – działania i perspektywy
Od 2021 roku, a szczególnie po zwycięstwie progresywnej koalicji w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, w Polsce zauważalne są pozytywne zmiany w kierunku inkluzywności. Przykładem tego jest raport „Safe Havens”, opracowany przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza we współpracy z siecią pracowniczą Skanska, który bada poziom bezpieczeństwa osób LGBTQ+ w miejscu pracy.
Kolejną inicjatywą jest list otwarty podpisany przez 30 liderów polskiego biznesu, którzy zobowiązali się do wspierania swoich pracowników LGBTQ+ oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, w celu poprawy sytuacji osób należących do tej społeczności.
W 2022 roku ponad 40 prawników i ekonomistów zaapelowało o wprowadzenie równości małżeńskiej, wskazując ją jako kluczowy krok w kierunku poprawy praw osób LGBTQ+ w Polsce.
„Brak równości w prawach nie tylko ogranicza wolności obywatelskie, ale także odbija się negatywnie na gospodarce. Potrzebujemy legislacji, która nadąży za nowoczesnymi potrzebami społeczeństwa i biznesu” – zaznacza Łukasz Antkiewicz, lider kampanii Open For Business w Polsce, odnosząc się do wniosków z analizy ekspertów organizacji.
Mimo tych działań Polska nadal znajduje się na końcu unijnych rankingów pod względem praw osób LGBTQ+, co ogranicza jej potencjał gospodarczy.
Dlaczego warto działać teraz?
Analizy ekspertów Open for Business wyraźnie pokazują, że poprawa sytuacji prawnej osób LGBTQ+ wyprzedza i zapowiada zmiany w kluczowych wskaźnikach gospodarczych. Kraje, które wprowadziły inkluzywne polityki, zaobserwowały wyższy poziom innowacji, wzrost produktywności oraz lepsze wyniki ekonomiczne.
„Im szybciej Polska zdecyduje się na legislacyjne i społeczne wsparcie osób LGBTQ+, tym szybciej zauważymy korzyści nie tylko społeczne, ale i ekonomiczne. W globalnym świecie otwartość jest podstawą konkurencyjności” – mówi Łukasz Antkiewicz.
Dodaje również: „Inkluzywność to nie tylko kwestia etyki, ale także klucz do rozwoju gospodarczego. Poprawa praw osób LGBTQ+ w Polsce może przyczynić się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności naszej gospodarki”.
Znamy tęczowe diamenty
W trakcie wydarzenia ogłoszono również laureatów tegorocznych nagród, wyróżniających osoby i organizacje działające na rzecz równości i inkluzywności w Polsce. Spośród rekordowej liczby 175 nominacji wyłoniono 19 finalistów, a podczas gali ogłoszono laureatów w sześciu kategoriach:
- Pracodawca/pracodawczyni/pracodawcx roku: 3M Service Center EMEA Sp. z o.o. zdobyło nagrodę za działania wspierające różnorodność i inkluzywność w miejscu pracy oraz za promowanie wartości DEI (Diversity, Equity, and Inclusion).
- Pracownicza Sieć LGBT+ Roku: Nagrodę otrzymało Diversity & Pride TVN Warner Bros Discovery, wyróżniona za organizowanie kompleksowych działań edukacyjnych i prospołecznych oraz zaangażowanie w budowanie inkluzywnej kultury organizacyjnej.
- Ambasador/ambasadorka/ambasadorx osób LGBT+: Lulla La Polaca – Andrzej Szwan, został/a uhonorowany za niezwykłą energię i kreatywność, które inspirują zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia, oraz za przełamywanie stereotypów związanych z wiekiem i wyrażaniem tożsamości.
- Inicjatywa Roku: Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej została doceniona za doprowadzenie do historycznego wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który zobowiązuje Polskę do wprowadzenia ochrony prawnej dla par jednopłciowych.
- Partnerstwo Roku: Nagrodę zdobył Stowarzyszenie Warszawski Klub Sportowy Volup za pokazanie sportu jako przestrzeni inkluzywnej, tworzącej wspólnotę i oferującej wsparcie osobom LGBT+.
- Inicjatywa Lokalna Roku: Śląsk Przegięty został wyróżniony za codzienne udowadnianie, że kultura może być dostępna i otwarta na wszystkich, stając się inspirującym wzorem dla innych regionów, gdzie aktywizm łączy się z pełnym wyrażaniem tożsamości i szacunkiem dla różnorodności.
Nagroda specjalna dla Kampanii Przeciw Homofobii w uznaniu wieloletniej, kompleksowej działalności na rzecz osób LGBT+ w Polsce.
Pełny raport już w grudniu
Open for Business zapowiada publikację pełnego raportu ze szczegółowymi analizą wpływu dyskryminacji osób LGBTQ+ na polską gospodarkę w grudniu. Zostanie on opublikowany na stronie www.open-for-business.org/poland.
Źródło: Open For Business