Polowanie na żubra. Raport Greenpeace obnaża mechanizm polowań na żubry w Polsce
W tym momencie 40 polskich żubrów czeka na śmierć z ręki myśliwych w nadleśnictwach Borki i Krynki. Większość z nich nie musi ginąć – nie są chore ani agresywne. Greenpeace Polska publikuje raport, w którym szczegółowo omówiony jest toczący się od lat proceder, w wyniku którego ściśle chroniony gatunek, symbol ochrony polskiej przyrody, staje się gatunkiem łownym.
Dwa tygodnie temu Greenpeace Polska opublikował opinię prawną, w której pokazane zostało, że żubr, jako gatunek chroniony, może być zabijany tylko w bardzo konkretnych sytuacjach i tylko wtedy, gdy niemożliwe jest zastosowanie rozwiązania alternatywnego[1]. Zgodę na odstrzał w takim wypadku wydaje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jednak bardzo często argumentem za zabiciem żubrów jest „nadmierna liczebność stada”, a prawo do odstrzału sprzedawane jest myśliwym, co czyni z żubra – wbrew polskiemu i międzynarodowemu prawu – gatunek łowny.
Maksymalna liczebność polskich stad została arbitralnie, bez dobrych podstaw naukowych, określona w strategii ochrony żubra, dokumencie przyjętym przez ministra środowiska Jana Szyszkę w 2007 roku. Raport Greenpeace pokazuje, jak ten zapis jest kołem zamachowym procederu, w wyniku którego w Polsce co roku przeprowadza się kilkadziesiąt polowań na żubry, które mogłyby spokojnie dalej żyć w wolnych stadach.
[1] http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/40-ubrow-wkrotce-padnie-na-polowaniach-Zgody-na-odstrza-ami-prawo-/
Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku. Siedziba biura znajduje się w Warszawie.
Źródło: Fundacja Greenpeace Polska