Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Przeżyli wrzesień 1939 i o swoich traumach mówią niechętnie. Ich dzieci o bolesną historię pytają rzadko. A wnuki? Sięgają do przeszłości i odkrywają ją na nowo. Choć wszyscy patrzą na wydarzenia sprzed 70 lat inaczej, to nadal ten sam wrzesień.
Na współczesnej Starówce z głośników znów płyną fragmenty przemówień sprzed 70 lat, komunikaty i informacje o alarmie przeciwlotniczym. Dzieci patrzą z zaciekawieniem na żołnierzy przy działku przeciwlotniczym, robią sobie zdjęcia przy wozie pancernym, gdzieś w tłumie spaceruje „granatowy” policjant. Dla większości gapiów jest on jak postać z zupełnie innego świata. Bo choć prawie w każdej rodzinie wojna pozostawiła po sobie krwawy ślad, to coraz mniej jest ludzi, którzy pamiętają ją bezpośrednio.
Więcej: Anna Brzezińska, Wojna w pokładach pamięci, Życie Warszawy, 02 września
Źródło: Życie Warszawy
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.