W wigilię Światowego Dnia Bezdomnych, 13 kwietnia, w stołecznym Ratuszu spotkali się przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych pomagających tym osobom. Podsumowano pomoc świadczoną tej zimy.
W stolicy, na zlecenie Urzędu m. st. Warszawy, pomoc osobom bezdomnym świadczą organizacje pozarządowe. W tym roku Miasto przeznaczyło na tę pomoc ponad 8 mln zł. W Warszawie działają noclegownie, schroniska (także dla osób po leczeniu szpitalnym), mieszkania treningowe. Codziennie 9 jadłodajni wydaje około 3000 posiłków. Są łaźnie, pralnia, punkty poradnictwa, magazyny z żywnością i odzieżą. Zimą działały także trzy ogrzewalnie. W schroniskach prawie wszystkie miejsca były zajęte, zaś w noclegowniach tylko ponad 60%, to oznacza, że każdej nocy pozostawały do dyspozycji wolne miejsca w noclegowniach. Były również prowadzone programy streetworkingu; przez Stowarzyszenie Monar oraz Stowarzyszenie Otwarte Drzwi.
- Tej zimy wprowadziliśmy nowe formy pomocy socjalnej, czyli streetworking.To się sprawdza. Powinniśmy rozwijać ten kierunek – powiedziała podczas spotkania Komisji Dialogu Społecznego ds. Bezdomności Anna Machalica, prezeska Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.
Straż Miejska objęła stałą kontrolą ponad 100 miejsc (o 20 więcej niż we wcześniejszym, analogicznym okresie), w których były osoby bezdomne. W kanałach, pustostanach czy ogródkach działkowych, przebywało na stałe lub rotacyjnie około 400 osób. Strażnicy informowali o możliwości skorzystania ze schronisk, przewozili do noclegowni, dostarczali ciepłe posiłki, odzież, wzywali pogotowie ratunkowe. Miejsca te objęto niemal całodobowym monitoringiem.
Szacuje się, że w Warszawie jest ok. 2500-3000 osób bezdomnych.
„Przezroczyści”
Z okazji Światowego Dnia Bezdomnych, w Ratuszu przy pl. Bankowym 3/5, można zobaczyć wystawę zdjęć Krzysztofa Micha - fotografa Straży Miejskiej m. st. Warszawy.
- Wystawa ma dość kontrowersyjny tytuł – „Przezroczyści”. To celowy zabieg. W naszej ocenie, osoby bezdomne wciąż są niezauważane przez dużą część społeczeństwa. Reakcja mieszkańców zmienia się i to na korzyść, ale nadal to właśnie my – służby miejskie – w głównej mierze pomagamy osobom bezdomnym. To zadanie i jego realizację w pigułce widać właśnie na zdjęciach. Autor wystawy chciał nie tylko udokumentować i pokazać działania służb, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na problem bezdomności, o którym wciąż należy przypominać – zaznaczył Zbigniew Leszczyński, komendant Straży Miejskiej m. st. Warszawy.