Podejmij wyzwanie z wolontariatem w woj. podkarpackim i zachodniopomorskim!
Jeśli reprezentujesz organizację pozarządową z woj. podkarpackiego lub z woj. zachodniopomorskiego, związaną z działalnością wolontariacką – to Ciebie właśnie szukamy! Daj się wkręcić w wolontariat i dołącz do wyjątkowego grona Partnerów Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030. Przyczyń się do rozwoju wolontariatu w całej Polsce oraz szczególnie w Twoim regionie!
Do 27 kwietnia trwa nabór ofert w II regionalnej edycji konkursu „Partnerstwo dla Wolontariatu”, czyli jedynego ogólnopolskiego programu partnerskiego działającego na rzecz wolontariatu długoterminowego. Maksymalna kwota, o którą mogą ubiegać się organizacje, wynosi po 330 570 zł złotych w każdym z województw, bez konieczności wykazania wkładu własnego. Partnerzy Regionalni wyłonieni w konkursie będą pełnili tę funkcję do końca 2023 r. Celem konkursu jest wybór Partnerów Regionalnego Programu w woj. podkarpackim i w woj. zachodniopomorskim.
Jakie są główne zadania „Korpusu Solidarności”?
Korpus Solidarności jest oparty na modelu wolontariatu systematycznego, długoterminowego. Jak wynika z badań, jest to najbardziej deficytowa forma działalności wolontariackiej Polaków. Koncentracja na tej formie wolontariatu nie oznacza jednocześnie deprecjonowania idei wolontariatu okazjonalnego lub akcyjnego, współtworzącego ważny obszar dobrowolnej i nieodpłatnej działalności na rzecz innych. Wzmocnienie i rozwój wolontariatu długoterminowego ma na celu podniesienie rangi działań wolontariackich, wzbudzenie zainteresowania wolontariatem oraz zachęcenie obywateli do zaangażowania w taką działalność. Powołanie Korpusu Solidarności ma też za zadanie upowszechnienie wolontariatu wśród organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, które do tej pory w małym stopniu albo tylko sporadycznie wykorzystywały aktywność wolontariacką. Wszystkie podejmowane działania mają na celu wzrost wrażliwości na potrzeby osób zagrożonych wykluczeniem lub wykluczonych społecznie, wzrost gotowości do wzajemnej pomocy, a w efekcie wzrost solidarności międzyludzkiej oraz zaufania społecznego.
Co muszą wiedzieć organizacje ubiegające się o dofinansowanie?
W złożonych ofertach oceniane będzie doświadczenie Wnioskodawców, potencjał do realizacji zadań określonych w Programie oraz propozycje ich przygotowania i organizacji. Ponadto, Wnioskodawcy nie muszą tworzyć nowych kategorii działań, definiować grup odbiorców, czy szacować kosztorysu - te elementy są określone i zapisane w Programie Korpusu Solidarności oraz Regulaminie Konkursu.
Na czym polega Regionalne Partnerstwo dla Wolontariatu – edycja 2021-2023?
Regionalne Partnerstwo dla Wolontariatu zakłada realizację działań skierowanych do 4 grup odbiorców: wolontariuszy, koordynatorów, organizatorów oraz otoczenia wolontariatu. Będą to m.in.: szkolenia dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, debaty wolontariackie, poradnictwo, spotkania promocyjne w ramach Szkolnego Korpusu Solidarności, akcje społeczne z udziałem wolontariuszy, konkursy na mini granty oraz bony edukacyjne dla wolontariuszy, certyfikacja organizacji, czy projekty lokalnych koalicji wolontariatu. W ramach tych określonych działań, pozostawiamy dowolność Partnerom Korpusu, jeśli chodzi o formę i zamysł ich realizacji oraz liczymy na pomysłowość.
Gdzie znajdę więcej informacji?
Wszelkie informacje znajdują się na stronie internetowej Korpusu Solidarności oraz Narodowego Instytutu Wolności. Szczegółowe pytania dotyczące Konkursu można kierować od poniedziałku do piątku, pisząc na adres poczty elektronicznej: korpussolidarnosci@niw.gov.pl lub dzwoniąc pod numer infolinii: +48 885 221 530 w godz. 10:00-15:00.
Pamiętajcie, że nabór wniosków trwa do 27 kwietnia 2021 r.