- Spotykamy się 3 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ponieważ to najlepszy moment na rozmowę o pełnej realizacji praw osób niepełnosprawnych. W zakres tych praw wchodzi m.in. prawo dostępu do miejsc publicznych – mówiła Małgorzata Peretiatkowicz, otwierając konferencję prasową Niepełnosprawnika. Konferencja odbyła się w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Po raz pierwszy została zaprezentowana polska baza Niepełnosprawnik.
Według ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego liczba osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi blisko 5,5 mln. Z raportu BAEL sporządzonego przez GUS w 2010 r., wynika, że osób powyżej 16 roku życia, z różnym stopniem niepełnosprawności, jest około 3,4 mln. Stanowią oni 11,8% polskiego społeczeństwa. W znacznej mierze, niepełnosprawność utrudnia im normalne korzystanie z obiektów użyteczności publicznej. Chociaż zarządcy budynków starają się je dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych, w większości nie spełniają one standardów.
Podczas konferencji został podsumowany kolejny rok funkcjonowania Niepełnosprawnika. Po raz pierwszy została zaprezentowana polska baza. - Baza zyska wiele nowych przydatnych funkcjonalności, m.in. będzie dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i rosyjskiej. Będzie również bardziej zintegrowana z Mapą Google, co ułatwi wyszukiwanie obiektów - mówił Dariusz Tomoń, odpowiedzialny za stworzenie serwisu. Do tej pory baza była częścią berlińskiej bazy Mobidat, prowadzonej przez niemieckie Stowarzyszenie ALBATROS.
Źródło: Fundacja TUS