PO KL: Więcej na walkę z bezrobociem i wsparcie młodych
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poinformowało, że 163,5 mln euro to dodatkowa pula środków w ramach Programu Kapitał Ludzki (PO KL), która pozwoli do końca 2015 r. objąć wsparciem aktywizacyjno-zawodowym ok. 44 tys. osób młodych. Pakiet działań wspierający zatrudnienie młodzieży stanowi odpowiedź na aktualne wyzwania rynku pracy. Zmiany w PO KL zostały przyjęte we wrześniu przez Radę Ministrów.
Dodatkowe środki finansowe w całości zostaną przeznaczone na finansowanie Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich.
138,8 mln euro (85 proc. dodatkowych funduszy) będzie przeznaczone na sfinansowanie instrumentów i usług oferowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy w ramach projektów mających na celu poprawę zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych (Poddziałanie 6.1.3). Ponad połowa tych środków zostanie przeznaczona na aktywizację osób młodych, które będą miały możliwość skorzystania ze szkoleń zawodowych, staży, przygotowania zawodowego, jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, oraz konsultacji i doradztwa związanego z jej prowadzeniem.
Pozostałe 15 proc. środków (24,7 mln euro) zostanie wykorzystane przez poszczególne regiony na dotacje i pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej (14,8 mln euro) oraz aktywizację osób bezrobotnych (9,9 mln euro). Środki te pozwolą zatem na dodatkowe wsparcie promocji przedsiębiorczości i samozatrudnienia (Działanie 6.2) oraz umożliwią zwiększenie udziału osób do 30 roku życia w projektach zakładających realizację programów aktywizacji zawodowej (Poddziałanie 6.1.1). Projekty te obejmują szkolenia prowadzące do podniesienia, uzupełnienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych, staże i praktyki zawodowe oraz pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe.
W celu lepszego i bardziej efektywnego wykorzystania dodatkowej puli środków na aktywizację zawodową, przygotowano nowe formy wsparcia aktywności zawodowej osób młodych:
-
pomoc w znalezieniu zatrudnienia (aktywizacja zawodowa) oraz adaptację w miejscu pracy (wsparcie dostosowania kompetencji i kwalifikacji nowo zatrudnionego pracownika, w tym osób pracujących w ramach zatrudnienia subsydiowanego, odbywających staż, praktykę zawodową lub wolontariat, do potrzeb pracodawcy oraz profilu wykonywanej pracy).
-
jednorazowy dodatek relokacyjny, wspierający mobilność geograficzną osób młodych.
-
preinkubacja przedsiębiorczości (umożliwienie młodym osobom, które mają pomysł na biznes, lecz nie posiadają środków na jego uruchomienie, przetestowania pomysłu na działalność oraz przygotowanie do skorzystania z oferty mikropożyczkowej).
-
wsparcie informacyjno-doradcze w zakresie prowadzenia i rozwoju nowoutworzonych przedsiębiorstw, które uzyskały wsparcie dotacyjne lub pożyczkowe ze środków EFS (wsparcie to będzie kierowane do podmiotów funkcjonujących na rynku przez okres powyżej 12 miesięcy i będzie miało na celu dostarczenie nowoutworzonym przedsiębiorstwom narzędzi zwiększających ich szanse na podtrzymanie i dalszy rozwój działalności gospodarczej).
Powyższe instrumenty zostaną przedłożone do konsultacji podczas prac nad kolejną wersją Szczegółowego Opisu Priorytetów PO KL i w przypadku ich akceptacji, będą mogły być realizowane od 2013 r.
Działania towarzyszące
Mając na uwadze potrzebę zapewnienia kompleksowego wsparcia skierowanego do osób młodych, w ramach działań towarzyszących planowane jest wykorzystanie przedsięwzięć realizowanych w obszarze edukacji.
W przypadku Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach kontynuowane będą następujące działania:
-
podnoszenie atrakcyjności szkolnictwa zawodowego oraz jego lepszego powiązania
z potrzebami rynku pracy, w tym zapewnienia współpracy z przedsiębiorcami (m.in. dzięki lepiej sprofilowanym programom nauczania), -
poszerzanie oferty edukacyjnej o zajęcia wykraczające poza program nauczania,
-
możliwość organizowania praktyk lub staży zawodach na atrakcyjnych warunkach (obejmujących m.in. wypłatę stypendium stażowego w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zapewnienie wsparcia opiekuna stażowego, uzyskanie świadectwa odbycia stażu).
Do końca 2013 r. planuje się uruchomienie projektów obejmujących staże zawodowe dla około 34,1 tys. uczniów szkół zawodowych. Na ten cel przeznaczono ok. 341 mln zł.
Dodatkowo, w ramach działań towarzyszących realizowanych w obszarze edukacji, ok. 127 mln zł pomoże sfinansować organizację zagranicznych staży zawodowych dla młodzieży uczącej się. Szacuje się, że do 2015 r. około 10 tys. osób kształcących i szkolących się zawodowo skorzysta ze staży zagranicznych.