PKPP Lewiatan: Słaba aktywność zawodowa Polek. Konieczne zmiany
Wśród Polek zdolnych do podjęcia pracy zaledwie 40% jest aktywnych zawodowo. To ogromna strata dla gospodarki. Zwłaszcza, że Polki słyną z wyjątkowo dobrych zdolności przedsiębiorczych – do takich wniosków doszła PKPP Lewiatan, kończąca właśnie cykl krajowych debat o aktywności zawodowej Polek
Łącznie w debatach wzięło udział kilkaset Polek. Kobiety z różnych części kraju miały możliwość podzielenia się swoimi problemami i pomysłami z Henryką Bochniarz, Jolantą Fedak czy Magdaleną Środą.
Obok takich kwestii jak przyjęcie ustawy o parytetach na listach wyborczych, czy coraz większe zaangażowanie kobiet w życie polityczne kraju, dyskutowano również o ich sytuacji na rynku pracy. W porównaniu z innymi krajami UE coraz większy udział coraz lepiej wykształconych Polek w rynku pracy jest naprawdę imponujący. Na naszym rynku 35% menadżerów i dyrektorów, a także 36% przedsiębiorców to kobiety. Co ciekawe, takie kraje jak Niemcy czy Szwecja mają niższy odsetek kobiet wśród swoich przedsiębiorców.
Polki są też jednymi z najbardziej wykształconych kobiet w Europie. Aż 94% posiada co najmniej średnie wykształcenie. Wciąż jednak wskaźnik aktywności zawodowej Polek pozostawia wiele do życzenia. PKPP Lewiatan wskazuje kilka powodów takiej sytuacji. Przede wszystkim wciąż nierówny status kobiet i mężczyzn. Pracodawcy wolą zatrudniać mężczyzn, nawet jeżeli na to samo stanowisko aplikuje lepiej wykształcone kobiety. Różnią się również zarobki. Mężczyźni na tych samym stanowiskach zarabiają na ogół więcej od kobiet. Chociaż tutaj sytuacja różnicuje się zależnie od województwa.
Zdaniem PKPP Lewiatan problem może być również proces rekrutacyjny. Zaczynając od języka ogłoszeń, za pośrednictwem których poszukuje się na ogół dyrektorów lub sekretarek. Okazuje się, że nieprzemyślane używanie męskich lub żeńskich końcówek przy nazwie stanowisk, determinuje zawodowe wybory kobiet już na starcie. Kolejne problemy pojawiają się w trakcie rozmów kwalifikacyjnych, gdzie kobiety bywają nierzadko wypytywane o sytuację rodziną czy plany powiększenia rodziny.
PKPP Lewiatan zaproponował kilka rozwiązań, które powinny zostać uwzględnione przez ustawodawcę, by polepszyć sytuację kobiet na rynku pracy. Przede wszystkim powinno się wprowadzić rozwiązania, która pozwolą łączyć życie zawodowe z rodzinnym, a co za tym idzie takich rozwiązań, które wspomogłyby kobiety w opiece nad dziećmi i osobami starszymi. Powinno się wydłużyć również obecność kobiet na rynku pracy. Chociażby poprzez aktywizację kobiet z sektora 50+. Uelastycznieniu powinny ulec również przepisy dotyczące czasu pracy, tak by uwzględniały potrzeby rodziców.
Źródło: PKPP Lewiatan