Pierwszy w Polsce Lokalny Alians Przeciw Depresji zainaugurował działania w Warszawie [patronat warszawa.ngo.pl]
31 marca Śródmiejski Alians Przeciw Depresji w Warszawie otworzył oficjalnie swoją działalność. Nieformalny alians mieszkańców Śródmieścia, działających w dzielnicy lekarzy, organizacji pozarządowych, placówek edukacyjnych, ośrodków kultury ma uwrażliwiać społeczność lokalną na sytuację osób zagrożonych lub już doświadczających depresji, a także pomóc w zapobieganiu zachowaniom samobójczym.
Depresja to choroba. Depresja może dotknąć każdego. Depresję można leczyć
Z takim przekazem 31 marca Śródmiejski Alians Przeciw Depresji w Warszawie otworzył oficjalnie swoją działalność. Nieformalny sojusz mieszkańców Śródmieścia, działających w dzielnicy lekarzy, organizacji pozarządowych, placówek edukacyjnych, ośrodków kultury ma uwrażliwiać społeczność lokalną na sytuację osób zagrożonych lub już doświadczających depresji, a także pomóc w zapobieganiu zachowaniom samobójczym.
– Depresja to poważna, czasem wręcz śmiertelna choroba, której co roku doświadcza około 40 milionów Europejczyków. Część z nich miewa myśli samobójcze. W Unii Europejskiej w ich efekcie umiera co roku około 48 tysięcy osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w wypadkach samochodowych. Ponad połowa z tych osób cierpiała na depresję – mówi dr Piotr Toczyski, kierownik Zakładu Socjologii Mediów i Komunikacji Społecznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, który metodę aliansu sprowadził do Polski.
Warszawska inicjatywa jest częścią wspieranego przez Komisję Europejską projektu EAAD-Best, w ramach którego w dziesięciu krajach w Europie wspomaga się lokalne społeczności 4-poziomową interwencją.
– Jest to działanie na niewielkim obszarze (do 100 tys. mieszkańców), które angażuje lekarzy, lokalne instytucje, samych pacjentów oraz ogół mieszkańców. W całej Europie korzysta z tej metody już 120 regionów w kilkunastu krajach. Nasz śródmiejski alians jest pierwszym, który zawiązał się w Polsce. Mamy nadzieję, że będzie inspiracją dla innych dzielnic, a w kolejnym kroku także dla innych miejscowości – mówi Magdalena Dąbkowska, ekspertka lokalnych i międzynarodowych strategii rzeczniczych dla edukacji i zdrowia publicznego, która wspiera warszawski alians we współpracy z europejskimi partnerami.
Połączyć siły, wspierać lokalnie
Otwierające działania Aliansu wydarzenia w Faktycznym Domu Kultury były dobrą okazją, by dowiedzieć się więcej o metodzie aliansu i poznać jego sojuszników, w tym inicjatywy i organizacje, które od lat działają w obszarze zdrowia psychicznego. Cały dzień spotkań i dyskusji na temat choroby, jej rozpoznawania, a także możliwości wspierania osób doświadczających depresji przez środowisko lokalne, odbył się w Faktycznym Domu Kultury.
– Alians jest okazją do wzmacniania obecności w Śródmieściu Warszawy już wcześniej realizowanych w tej dzielnicy, także ogólnopolskich, przedsięwzięć i kampanii. Depresja to często występująca choroba. Dlatego ważne, żeby wiedza o niej była powszechna – tłumaczy Marta Smagowicz, koordynatorka projektów społecznych, gospodyni wydarzeń warszawskiego aliansu, w tym otwarcia, podczas którego zaprezentowały się organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem depresji: Fundacja eFkropka, Fundacja Zobacz… Jestem, Fundacja ITAKA – Antydepresyjny Telefon Zaufania, Uniwersytet Trzeciego Wieku Collegium Civitas, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz nagranie panelu:
Spotkanie rozpoczęło się warsztatem „Jak uwrażliwiać ważne grupy lokalne na doświadczenie osób w depresji” skierowanym do osób działających w środowisku lokalnym.
Po nim nastąpiły otwarte dla publiczności dyskusje:
- „Instytucjonalna perspektywa przeciwdziałania depresji – potrzeby i wsparcie dla osób chorych chorujących na depresję oraz wyzwania” (z udziałem Aleksandra Ferensa, Burmistrza Dzielnicy Śródmieście, Elizy Szklarczyk-Amati, Analityczki z Wydziału Politycznego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Magdaleny Sławińska, Koordynatorki Działu Pomocy Specjalistycznej w Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście)
- „Jak mądrze wspierać osoby chorujące na depresję?” (z udziałem specjalistów - dr Marleny Sokół- Szawłowskiej z Instytutu Psychiatrii i Neurologii i dr Pawła Trzcińskiego ze Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży)
Mówiono o konieczności bliskiej współpracy w ramach dzielnicy oraz o potrzebie skutecznego dystrybuowania informacji o dostępnej pomocy. Nie wszyscy mieszkańcy Śródmieścia wiedzą np., że w centrum Warszawy działa Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży mające swoją infolinię - 22 592 98 98, które służy kompleksową pomocą młodym mieszkańcom dzielnicy już w momencie, gdy pojawiają się pierwsze sygnały, że dzieje się coś niepokojącego.
Światowy Dzień Zdrowia – okazja do mówienia o depresji
Kolejne spotkanie, tym razem wokół tematyki wspierania dzieci i młodzieży oraz włączania arteterapii i terapii tańcem i ruchem w leczenie depresji, odbyło się w Światowym Dniu Zdrowia – 7 kwietnia. Zdrowie psychiczne często nadal nie jest wystarczająco zauważane i doceniane – Alians stawia sobie za zadanie zmianę tego nastawienia.
Podczas wydarzenia transmitowanego on-line na FB Faktycznego Domu Kultury, Marta Smagowicz rozmawiała z ekspertkami na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przeciwdziałania depresji wśród osób młodych oraz roli terapeutycznych form pomocy wykorzystujących sztukę.
Gościniami Aliansu były Panie Monika Werwicka (psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 11 w Śródmieściu Warszawy) oraz Pani Maryanne Chodkowski (dyrektorka Bednarskiej Szkoły Podstawowej w Warszawie), które mówiły roli szkoły, nauczycieli i rodziców w profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu depresji u dzieci i młodzieży oraz o potrzebie zrozumienia w środowisku szkolnym mechanizmów tej choroby, aby skutecznie wspierać leczenie.
Zobacz nagranie:
W drugiej części spotkania panie:
- Hanna Jurczak, psychoterapeutka w nurcie humanistyczno-doświadczeniowym, psychiatra, artystka (taniec, improwizacja, teatr), związana z Fundacją Sztuka Ciała;
- Marta Piotrowska, psycholożka, trenerka, muzykoterapeutka;
- Agnieszka Sokołowska, terapeutka i superwizorka psychoterapii tańcem i ruchem, nauczycielka języka ruchu, posiada certyfikat Laban Bartenieff Institute of Movement Studies
dzieliły się swoimi doświadczeniami z praktyki stosowania terapeutycznych form wsparcia wykorzystujących świadomą pracę z ciałem, sztukę i proces kreatywny. Takie metody pracy jak muzykoterapia, psychoterapia tańcem i ruchem oraz dramaterapia mogą skutecznie wspierać proces leczenia, prowadzony pod nadzorem lekarza lub psychoterapeuty. Są też bardzo ważnym elementem profilaktyki depresji.
Zobacz nagranie:
Przeciwdziałanie depresji wśród dzieci i młodzieży – jakie formy są skuteczne?
Jeszcze przed oficjalnym otwarciem, w październiku 2021, z inicjatywy Aliansu odbyła się debata na temat przeciwdziałania depresji wśród dzieci i młodzieży. Wzięły w niej udział:
Aldona Żejmo-Kudelska z Fundacji Drama Way, która realizowała projekt "Na krawędzi" oraz promuje pracę metodami teatru zaangażowanego społecznie;
Matylda Przepiórkowska, trenerka i psycholożka z Pracowni Profilaktyki i Terapii Dzieci i Młodzieży "Perspektywa", która pracuje profilaktycznie z młodzieżą w warszawskich szkołach i w swojej poradni;
Renata Chronowska, przedstawicielka Fundacji Zobacz…. JESTEM, która pracuje z młodzieżą, rodzicami i szkołami wokół tematu problemów emocjonalnych, specjalizując się m.in. w tematyce depresji i zapobiegania samobójstwom. Fundacja jest inicjatorką kampanii Zobacz… ZNIKAM;
Małgorzata Libman-Sokołowska – psycholożka, arteterapeutka, psychoterapeutka. Pracuje z nastolatkami i rodzinami w szkole średniej oraz w ośrodku środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania.
Śródmiejski Alians Przeciw Depresji – przyłącz się!
Jeśli chcesz, dołącz do Aliansu Przeciw Depresji w Warszawie, jednego z pierwszych w Polsce nieformalnych lokalnych sojuszy mieszkańców, instytucji i lekarzy na rzecz osób doświadczających depresji. Stosujemy europejską metodę 4-poziomowego uwrażliwiania społeczności lokalnych na sytuację osób w depresji, opisaną we Frontiers in Psychiatry, uznawaną za jedną z najlepszych praktyk na rzecz zdrowia publicznego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Komisję Europejską.
Jesteśmy związani ze stuletnią warszawską uczelnią: APS im. M. Grzegorzewskiej. Działamy pod patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, zaczynając od centralnej dzielnicy i licząc na upowszechnienie idei lokalnych aliansów także w innych miejscach. Działamy z poparciem Burmistrza Dzielnicy Śródmieście, który został sojusznikiem dzielnicowego aliansu, podobnie jak burmistrzowie w innych europejskich stolicach, między innymi w Atenach i Sofii. Patronat nad otwarciem aliansu w Warszawie objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Współtworzymy także Ogólnoeuropejską Koalicję Na Rzecz Zdrowia Psychicznego Światowej Organizacji Zdrowia. Nasze członkostwo w Pan-European Mental Health Coalition WHO trwa od początku jej istnienia i w tych ramach wypracowujemy modele przywództwa w dziedzinie zdrowia psychicznego, dzieląc się warszawskimi doświadczeniami.
W latach 2021-2024 prowadzimy w Śródmieściu Warszawy badanie w działaniu uwrażliwiające mieszkańców i instytucje na sytuację osób zagrożonych i doświadczających depresji. W tym celu tworzymy śródmiejski alians przeciw depresji, który ma także pomóc w zapobieganiu zachowaniom samobójczym. Formalnymi i nieformalnymi sojusznikami w tym aliansie zostają te osoby, instytucje i media zainteresowane Śródmieściem Warszawy, które chcą propagować trzy myśli:
· depresja może dotknąć każdego;
· depresja jest prawdziwą chorobą;
· depresję można leczyć.
Alians nie ma osobowości prawnej, a sojusznicy działają w swoim rytmie, według swojego uznania i nie podejmują wobec siebie i innych stron prawnie wiążących zobowiązań. Na horyzoncie sojuszników Warszawskiego Aliansu Przeciw Depresji jest wspieranie zdrowia i dobrostanu psychicznego dzieci, nastolatków i młodzieży, wspieranie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia starszych osób dorosłych, promocja zdrowia psychicznego w miejscu pracy, uwzględnianie kwestii zdrowia psychicznego w sytuacjach kryzysowych, oraz wspieranie rządzących w przekształcaniu usług w zakresie zdrowia psychicznego. Chcemy zwiększać skalę istniejących wysiłków na rzecz włączenia zdrowia psychicznego do podstawowej opieki zdrowotnej, promowania deinstytucjonalizacji, podejścia do usług w zakresie zdrowia psychicznego opartego na prawach człowieka i skoncentrowanego na osobie w społeczności.