11 listopada, w niedzielę, równo o północy zakończyła się faza zgłaszania kandydatur do konkursu Stołeczne-Społeczne serwisu warszawa.ngo.pl. Warszawianki i warszawiacy już po raz trzeci proponowali miejsca, które nas łączą i nadają miastu społeczny charakter.
Sto-lica. Miasto o stu (ba! nawet więcej) twarzach - czytelnicy zgłaszający kandydatury w tegorocznym plebiscycie na najbardziej społeczne miejsce stolicy potwierdzili to, że w Warszawie jest mnsóstwo miejsc, które nas łączą i nadają miastu społeczny charakter. Formularz zgłoszeniowy wypełniano w tym roku blisko 80 razy! Niektóre lokalizacje proponowano kilkukrotnie (np. Miasto Cypel, Warsztat na placu Konstytucji, Pracownię Duży Pokój, Kawiarnię Aldona 13), dlatego ostatecznie w głosowaniu weźmie udział 57 miejsc-kandydatów (przypominamy, że zarówno w pierwszej, jak i drugiej edycji plebiscytu liczba ta wynosiła 58). Zdecydowana większość propozycji, to „miejsca z doświadczeniem” – 53 nominacje. „Nowych miejsc” zgłoszono 4. Niewiele, ale kategoria ta stanowi plebiscytową nowość i nie musi oznaczać, że w Warszawie nie powstają nowe inicjatywy. Ponownie dominowały również miejsca-budynki, jednak – w porównaniu z poprzednimi latami – liczba lokalizacji „pod chmurką” była dość duża – 16 zgłoszeń.
Pełną listę kandydatur opublikujemy w czwartek 15 listopada (to tego dnia rusza głosowanie na miejsce Stołeczne-Społeczne 2012), natomiast już dziś prezentujemy fragmenty nadesłanych uzasadnień – czy ktoś zgadnie o jakie miejsca chodzi?
„Dancing międzypokoleniowy, cotygodniowy bazar z rękodziełem i używanymi rzeczami, darmowe pole namiotowe z namiotami dla zmęczonych, mnóstwo imprez, wydarzenia edukacyjne.. nigdzie się tyle nie działo w tym letnim sezonie co tam!”.
„Miejsce spotkań warszawiaków i tysięcy turystów, chcących zwiedzić piękną stolicę. Na podróżnych czeka również w pobliżu Barbakan, pomnik Nike i trasa W-Z”.
„Świetna inicjatywa wspierająca działalność NGO-sów. Można za darmo korzystać z przestrzeni o fajnym standardzie - którą można w różny sposób aranżować”.
„Najczęściej odwiedzana placówka w całej RP. Czy ktoś może sobie wyobrazić jej brak?”.
„Miejsce, gdzie prawo polskie staje się zrozumiałe. Miejsce, gdzie zaczynasz kumać po polsku. Miejsce, gdzie poznasz nowych przyjaciół. Międzykulturowe miejsce z miłą atmosferą oraz gorącą owocową herbatą”.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)