Właśnie mija okrągły rok od otwarcia przez Habitat for Humanity Poland pierwszego w Polsce centrum ReStore. To miejsce magiczne, bo za pomocą siły serc zamienia podarowane sprzęty w tak bardzo potrzebną pomoc mieszkaniową. Przez pierwszy rok ReStore zawrócił z drogi na wysypisko 360 ton mebli i wyposażenia, włączył do edukacji ekologicznej ponad 1000 dzieci, aktywizował społeczność lokalną, zbudował zgrany zespół oparty na różnorodności.
Czym jest ReStore?
ReStore to jeden z programów Fundacji Habitat for Humanity Poland (www.habitat.pl). Sklep działa w Warszawie, na ul. Łojewskiej 12. ReStore to projekt wielowymiarowy, składający się z trzech sfer:
· ReStore Sklep - salon charytatywny z meblami, artykułami wyposażenia wnętrz, materiałami wykończeniowymi i innymi przedmiotami ładnymi i funkcjonalnymi, sprzedawanymi w bardzo przystępnych cenach. Sklep w wersji stacjonarnej i internetowej prowadzi również sprzedaż hurtową. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na realizację misji Fundacji Habitat for Humanity Poland, która poprzez prace remontowo budowlane, mobilizację wolontariuszy oraz działania na rzecz poprawy efektywności polityki mieszkaniowej walczy z ubóstwem mieszkaniowym oraz przeciwdziała bezdomności.
· ReStore Lab – warsztat stolarski, który ma realizować programy rzemieślnicze oraz kreatywne zajęcia.
· ReStore Edu – innowacyjne działania edukacji ekologicznej, skierowane głównie do dzieci i młodzieży.
Unikatowość ReStore opiera się zatem na trzech filarach działań, które wzajemnie się wzmacniają i zwiększają zasięg tego projektu:
· sprzedaż podarowanych mebli, materiałów wykończeniowych, elementów dekoracyjnych wnętrz
· równolegle, aktywne włączanie społeczności lokalnej w działania naprawy i renowacji mebli, które byłyby oferowane w wyposażonej już w narzędzia strefie LAB. Szczególnie ważne jest włączenie w te działania seniorów jako wolontariuszy lub prowadzących zajęcia z naprawy czy renowacji sprzętów, stworzenie gruntu wymiany doświadczeń międzypokoleniowych;
· wreszcie program edukacyjny, wychodzący poza przestrzeń Restore i pozwalający dotrzeć z wiedzą o zrównoważonym rozwoju, świadomej konsumpcji i ekonomii cyrkularnej do szkół, przedszkoli, ale także środowisk zorganizowanych: firm, uczelni wyższych, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Domów Kultury. W zamyśle program ten ma kształtować właściwą świadomość ekologiczną.
Na całym świecie marka ReStore jest szeroko rozpoznawalna. Pierwszy sklep Habitat for Humanity z szyldem „ReStore” otwarto w 1991 roku w Winnipeg w Kanadzie. Od tego czasu organizacje Habitat for Humanity prowadzą na całym świecie, głównie w USA i Kanadzie, ponad 1000 sklepów charytatywnych pod wspólną marką - ReStore. Sklepy służą realizacji i promocji misji Fundacji Habitat for Humanity i do dnia dzisiejszego zebrały łącznie ponad 100 milionów dolarów na budowę i remonty domów dla potrzebujących wsparcia rodzin. Warszawski ReStore jest pierwszym tego typu sklepem w Europie kontynentalnej.
ReStore aktywny stacjonarnie i online
Sklep był przygotowany do otwarcia dokładnie w momencie wybuchu pandemii. Szybko wdrożono rygorystyczne zasady bezpieczeństwa, zostały przeorganizowane procedury i sposoby funkcjonowania sklepu w sytuacji pandemii i w maju 2020 roku sklep otworzył swoje drzwi dla Klientów. Od tego momentu nie było ani jednego dnia przerwy w jego funkcjonowaniu. Sprzedaż rosła, a w konsekwencji rósł pozytywny wpływ na ochronę środowiska przez ograniczanie produkcji odpadów, zwłaszcza gabarytowych i budowlanych. Dzięki partnerstwom z OLX oraz Shoper uruchomiono sprzedaż internetową (www.sklep.restore.org.pl oraz restore.olx.pl) i sprzedaż hurtową. Sklep przyjmował duże partie materiałów (np. końcówki serii), ale organizował też tzw. Dobre Kąciki gdzie trafiały podarowane pojedyncze cudeńka. Zespół zasilili stażyści dzięki Fundacji Sławek i Centrum Dzwoni.
W ciągu pierwszych 12 miesięcy działalności warszawski ReStore przyczynił się do uratowania ponad 360 ton produktów, które następnie zostały sprzedane lub przekazane do dalszego wykorzystania i nie trafiły na śmietnik. Możliwe to było dzięki kluczowym partnerstwom z Ambasadą Kanady, Bankiem Gospodarstwa Krajowego BGK, BNP Paribas, Fabryką Mebli Filipek, Fundacją Leroy Merlin, IKEA, Geberit, Raben, a także Barth Co., DOW, Hilti oraz dzięki wsparciu osób indywidualnych. ReStore współpracuje też z Urzędem Dzielnicy Targówek w obrębie edukacji i promocji postaw ekologicznych, a z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie w zakresie wzornictwa przemysłowego. Wspiera go 3,5 tysiąca sympatyków poprzez Facebook i Instagram.
- ReStore ma już rok! Oczywiście nasz słodki maluch nadal wymaga szczególnej opieki i troski, ale z dumą obserwujemy, jak stale rośnie i staje się coraz dojrzalszy! I uczy się non stop nowych umiejętności! – mówi Maria Malinowska Sikora, dyrektor rozwoju ReStore - Na jesieni, przeprowadziliśmy kilka warsztatów renowacji mebli w naszej strefie LAB w ramach pilotażu. Ze względu na COVID-19 nie byliśmy jeszcze w stanie prowadzić regularnych warsztatów i zajęć edukacyjnych na terenie ReStore, ale szykujemy się już do rozpoczęcia działań na serio. A to nie jedyne co mamy w zanadrzu. Plany są ambitne, ale z naszym Zespołem zdecydowanie możliwe do zrealizowania!
Zimą 2021 ruszyły działania edukacyjne realizowane głównie online m.in. podczas zajęć Zimy w Mieście prowadzonych dla dzieci ze szkół podstawowych. Z zajęć skorzystało ponad 1000 uczniów oraz ponad 500 dzieci w przedszkolach w rejonie Warszawy. W styczniu powstała edukacyjna bajka o ReStore pod tytułem "Kanapa Kazika, czyli bajka o odpowiedzialnej konsumpcji". Jest to opowieść o pomaganiu przez dawanie, dzieleniu się dobrami, szanowaniu zasobów. Można ją przeczytać na stronie sklepu:
https://restore.org.pl/files/Kanapa_Kazika_dodatkowa_bajka_o_ReStore.pdf
Plany rozwoju
Mimo trudnych 12 miesięcy w pandemii, zespół ReStorema ambitne plany związane z tworzeniem kolejnych sklepów tego typu w Polsce. Po ReStore w Warszawie, planowane są kolejne ReStore w aglomeracji śląskiej. Jest to ważna lokalizacja ze względu na jej przemysłowy charakter, a także dlatego, że w śląskich Gliwicach powstał pierwszy oddział Habitat for Humanity Poland w Polsce. W perspektywie jest też otwarcie kolejnych sklepów w innych dużych miastach. Polski ReStore będzie również inspiracją dla innych oddziałów Habitat for Humanity w Europie Środkowej i Wschodniej.
W planach jest także rozwój platformę online umożliwiającej pozyskiwanie większych darowizn od firm na rzecz doposażania organizacji pozarządowych. Przy odpowiedniej promocji przedsięwzięcia, a szczególnie po włączeniu równoległych działań edukacyjnych na szeroką skalę – będzie można zawrócić znacznie więcej przedmiotów z drogi na śmietnik. Kluczowe jest wykorzystanie technologicznych rozwiązań umożliwiających dotarcie do firm, które z braku pomysłu lub niewdrożonych procedur ochrony środowiska wyrzucają zdatne do użytku rzeczy i materiały, zamiast przekazać je na cele społeczne.
"Nasze życzenia? Czuć nadal siłę wspólnego działania. Ruszyć pełną parą ReStore Edu i Lab, otworzyć kolejne centra w Polsce, zbudować system który pozwoli wzmocnić bezpośrednią współpracę w zakresie materiałów remontowych pomiędzy biznesem a organizacjami społecznymi." – podsumowuje Magdalena Ruszkowska-Cieślak, prezes Habitat Poland - "Szukamy sponsorów programu edukacyjnego, samochodu dostawczego oraz inwestorów strategicznych, którzy w takim społecznym startupie widzą moc do zmieniania świata i podzielają nasze przekonanie, że Restore powinien być w każdym mieście w Polsce."
Źródło: Habitat for Humanity Poland