Pierwsza osoba z niepełnosprawnością w kosmosie! Trwa rekrutacja Europen Space Agency
Do 28 maja potrwa rekrutacja do pilotażowego projektu Parastronaut Fly, realizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (European Space Agency). Niepełnosprawność nie jest już przeszkodą w realizacji planów o karierze astronauty. „W kosmosie wszyscy jesteśmy niepełnosprawni” – mówi Samanthy Cristoforetti, jedna z astronautek ESA.
Eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej przekonują, że astronautami nie muszą być ludzie o ponadprzeciętnej wytrzymałości i sprawności fizycznej. Obecny stopień wiedzy na temat wyzwań, jakie niosą za sobą loty w kosmos pozwala obalić mit, że osoby z niepełnosprawnością nie mogą pracować w tym zawodzie. Kosmonauta nie musi być osobą pełnosprawną, ale musi mieć dobre zdrowie.
W naszym świecie funkcjonuje wiele mitów, które ograniczają aktywność życiową osób z niepełnosprawnościami i stają się przeszkodą w ich samorealizacji. Projekt Parastronaut Fly jest dowodem na to, że wystarczy zrobić pierwszy krok, by to, co wydawało się niemożliwe, już takie nie było. – przekonuje Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon – Warto zrobić kolejny krok w kierunku budowania świata opartego na zasadach równości i szacunku. I my o to od wielu lat w Fundacji Avalon walczymy, dlatego w ramach projektu Avalon Extreme pokazujemy niesamowitych ludzi, którym niepełnosprawność nie przeszkadza w realizacji ich sportowych pasji.
ESA od lat kładzie nacisk na różnorodność i właśnie w tym roku po raz pierwszy w historii rekrutuje osoby z niepełnosprawnością fizyczną.
Co zrobić, żeby dołączyć do kosmicznej załogi ESA? Po pierwsze trzeba być osobą z niepełnosprawnością. Oprócz tego należy posiadać odpowiednie kwalifikacje psychologiczne i poznawcze do bycia astronautą. Wymagane są również ukończone studia z obszaru nauk ścisłych. Dodatkowym atutem będzie posiadanie certyfikatu pilota testowego. Do projektu mogą zakwalifikować się osoby, które są po amputacji kończyn lub mają nierówność kończyn dolnych, albo niski wzrost - poniżej 130 cm. Eksperci podkreślają, ze każda aplikacja zostanie oceniona indywidualnie.
W Fundacji Avalon określenie niepełnosprawni często zastępujemy słowem EXTRAsprawni pokazując, że niepełnosprawność nie musi oznaczać słabości i każdy jest w stanie pokonywać swoje ograniczenia. Żeby się o tym przekonać, zgodnie z hasłem naszej kampanii – wystarczy zacząć! - dodaje Helena Szczuka, koordynator Działu Komunikacji i Promocji.
Więcej o podróżach kosmicznych osób z niepełnosprawnościami będzie można usłyszeć podczas spotkania live na Instagramie. Gospodarzem spotkania będzie włoska paraolimpijka Martina Caironi, do której dołączy Stéphane Ghiste, lider projektu po stronie ESA. Wydarzenie odbędzie się na Instagramie @Marty.Cairo i będzie elementem kampanii #YourWayToSpace.
Źródło: Biuro prasowe Fundacji Avalon