Fundacja dla Demokracji skierowała do marszałka Sejmu R.P. petycję w sprawie zlecania organizacjom pozarządowym realizacji zadań publicznych.
W petycji proponuje taką zmianę przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, aby ngo mogły się starać o "małe granty" we wszystkich organach władzy publicznej, nie tylko na projekty lokalne i regionalne.
Więcej "małych grantów"
W ocenie Fundacji dla Demokracji nie jest racjonalnie uzasadniony obecny stan prawny, w którym adresatem składanych (w trybie pozakonkursowym) przez organizacje pozarządowe ofert realizacji zadania publicznego – zgodnie z brzmieniem przepisu art. 19 a ustawy o działalności pozytku publicznego i wolontariacie – może być wyłącznie „organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego”, zaś przedstawiona w oferta realizacji zadania publicznego dotyczyć może wyłącznie zadań „o charakterze lokalnym lub regionalnym”.
Wiele organizacji pozarządowych prowadzi działalność, która ma charakter ponadlokalny oraz ponadregionalny. Nie zawsze do realizacji tach działań potrzebne są środki finansowe większe od "małego grantu" (do 10 tys. zł). Niestety, nie mogą ubiegać sie w pozakonkursowym trybie o wsparcie takich działań. Z jednej strony ma on zasięg inny niz dopuszcza ustawa, z drugiej zaś, adresatem wniosków o "mały grant" mogą być wyłącznie samorządy.
Nie tylko ratownictwo!
Autor petycji zauważa, że obecnie obowiązujące przepisy ustawy o pożytku (art. 11 i następne) dopuszczają możliwość finansowego wsparcia organizacji pozarządowych przez inne niż samorządowe organy administracji publicznej, ale dotyczy to wyłącznie obszaru ratownictwa ludności, zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznej.
W ocenie Fundacji ograniczenie takiego rodzaju wspacia tylko do tego obszaru nie jest racjonalnie uzasadnione. Aktywność obywatelska Polaków od lat znajduje się na dramatycznie niskim poziomie. Zwiększeniu tej aktywności nie sprzyjają takie uregulowania prawne, które Fundacja ocenia jako "anachroniczne".
Pełna treść petycji jest dostępna na stronie Fundacji
Źródło: Fundacja dla Demokracji