Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Wszystkie trzy decyzje WRP podczas październikowego posiedzenia zostały przyjęte jednomyślnie. Zaakceptowano propozycję Biura Sportu ws. przesunięcia środków na tor łyżwiarski Stegny, wydelegowano kandydatów do KOLABU i zaakceptowano projekt uchwały dotyczącej dotacji na inwestycje ekologiczne. Ponadto Rada zapoznała się ze stanem prac nad nową strategią Warszawy do roku 2030.
Dotacje na inwestycje ekologiczne
Pierwszą sprawą, którą zajęła się WRP 12 października 2016, był projekt uchwały Rady m.st. Warszawy ws. udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji na terenie m.st. Warszawy. O dotacje takie mogą starać się mogą podmioty niezaliczonym do sektora finansów publicznych, w szczególności: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie, przedsiębiorcy oraz niektóre jednostki sektora finansów publicznych, np. miejskie instytucje kultury.
Reklama
W stosunku do poprzedniej, analogicznej uchwały nr LXIII/1764/2013 zmieniono przede wszystkim zakres działań, na które przyznawana są dotacje. W projekcie nowej uchwały priorytetem stała się modernizacja kotłowni i palenisk na paliwo stałe i zastąpienie ich nowym źródłem ciepła – bardziej ekologicznym paliwem gazowym. – Już teraz jest duże zainteresowanie, mieszkańcy dzwonią i zadają dużo pytań – mówiła Jadwiga Ewa Chochlewicz, naczelnik Wydziału Opiniowania Wniosków Ekologicznych w Biurze Ochrony Środowiska, prezentująca projekt. Dużym zainteresowaniem cieszą się też dotacje na wykorzystanie źródeł energii odnawialnej – instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych. Dotacje są przyznawane także m.in. na usuwanie wyrobów azbestowych. – Warszawa musi pozbyć się wszystkich odpadów azbestowych do roku 2032. Średnio na rok usuwa się lub unieszkodliwia 60 szt. – wyjaśniała urzędniczka z BOŚ.
Wnioski o dotacje można będzie składać do 31 marca 2017 (nabór, na razie na starych zasadach, trwa od września). Kwoty dofinansowania (zróżnicowane w zależności od podmiotu i rodzaju inwestycji) zostały wynegocjowane z organizacjami pozarządowymi; KDS ds. środowiska przyrodniczego zaopiniował ogólnie pozytywnie projekt uchwały. – Dotacje nie pokryją w całości kosztów wszystkich zainteresowanych, naszym celem jest zachęcenie mieszkańców do inwestycji ekologicznych przez częściowe dofinansowanie – odpowiadała przedstawicielka BOŚ na pytania, czy środki nie są za małe. WRP jednogłośnie zaakceptowała projekt uchwały.
Prace te – a było to 36 wydarzeń dla mieszkańców, biznesu, NGO, urzędników, m.in. burmistrzów, konsultacje z gremiami doradczymi, seminaria tematyczne, warsztaty grup roboczych, konsultacje z ekspertami – przyniosły efekt w postaci wypracowania czterech celów strategicznych i 13 celów operacyjnych. Z tymi celami zapoznają się komitet sterujący, KDS-y oraz Prezydent m.st. Warszawy. Po przyjęciu ich uwag i wstępnej akceptacji Prezydent cele będą zaprezentowane oficjalnie i poddane dalszym pracom – nadal będą zbierane uwagi. Ostateczna wersja, po akceptacji Prezydent, będzie przekazana do konsultacji. – Spodziewamy się wielu uwag – mówiła Paulina Nowicka – jednak wielokrotne przepracowanie tych tematów w różnych gremiach daje gwarancję, że zaproponowane zapisy nie są oderwane od rzeczywistości.
W czasie dyskusji o zaprezentowanych celach padło wiele pytań i poruszono wiele wątków. Anna Gierałtowska upomniała się m.in. o to, by nie zapominać, że NGO są i mogą być pracodawcą, a także dostarczycielem usług i ta ich funkcja powinna być brana pod uwagę w planowaniu rozwoju przedsiębiorczości. Organizacje zajmują się także wspieraniem rozwoju biznesu – dodał Marcin Wojdat – i mogą być w tym pomocnym partnerem. Padły ponadto głosy o to, by zadbać o odpowiednie do skali zjawiska zaznaczenie problemu starzenia się społeczeństwa i takie planowanie budynków użyteczności publicznej, by łatwo było zmienić ich funkcję (Małgorzata Żuber). O pozycję dziedzictwa kulturowego zapytał Andrzej Mrowiec: mówiąc o funkcjonalnej przestrzeni i podkreślając wagę dziedzictwa przyrodniczego, nie możemy zapominać o dziedzictwie kulturowym, gdyż ono także jest elementem przyjaznej przestrzeni, zwłaszcza w Warszawie, tak niebogatej w zabytki. Agnieszka Kozłowska zauważyła z kolei, że odbiera tę propozycję celów, jakby miały one modelować miasto, które zaspokaja jedynie podstawowe potrzeby mieszkańców, nie odpowiadając na potrzeby głębsze takie jak kultura.
W odpowiedzi Paulina Nowicka podkreśliła, że cele są interdyscyplinarne, ponieważ autorom zależało na odejściu od sektorowości i wskazywania konkretnych grup. Wiele zagadnień, jak np. starzejące się społeczeństwo czy kultura jest „zaszytych” w wielu miejscach strategii lub stanowią zagadnienia horyzontalne, uwzględniane w każdym z celów. Inne stają się narzędziami osiągania celów, jak np. polityka czynszowa, o którą upomniał się Tomasz Harasimowicz.
Innym zagadnieniem było pytanie o to, co z dotychczasowymi dokumentami strategicznymi. – Pracujemy nad zarządzeniem dotyczącym hierarchii dokumentów. Ono wyjaśni, które dokumenty są częściami których. Niektórym kończy się „data ważności” i będą aktualizowane, inne będą wygaszane. Dokumenty takie jak PRK będą politykami, rekomendacje takie jak dokument prof. Hausnera zostaną „przekute” w programy rozwoju (operacyjne). – Pracujemy nad tym intensywnie z Biurem kultury – odpowiedziała P. Nowicka na pytanie, jakie są perspektywy tego procesu.
WRP jednomyślnie, choć po krótkiej dyskusji, przyjęła propozycję Biura sportu, by 190 tys. ze środków przeznaczonych na dotacje na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży. Znacząca była opinia KDS ds. sportu, która pozytywnie odniosła się do tego pomysłu. Środki pochodzą z niewykorzystanych lub zwróconych dotacji i stanowią ok. 1% budżetu tego zadania. Ogłoszenie teraz, w październiku kolejnego, trzeciego już konkursu nie ma sensu, ponieważ szkolenia sportowe są procesem ciągłym i nie można ich przeprowadzić w krótkim czasie, do końca roku. Pieniądze zostaną przeznaczone na nagrody dla sportowców za wyniki oraz na remont toru łyżwiarskiego Stegny, gdyż obiecane środki z ministerstwa sportu zostały przesunięte. Dyrektor Janusz Samel zapewnił, że ta zmiana nie wpłynie na budżet tego zadania w przyszłym roku. Wniosek została zaakceptowany przez WRP jednogłośnie.
KOLAB, budżet 2017 i zła wiadomość
Również jednogłośnie zaakceptowano kandydatury Anny Gierałtowskiej i Bartłomieja Włodkowskiego przedstawicieli WRP w KOLABIE. KOLAB to moderowana praca warsztatowa stałej grupy uczestników, którzy wspólnie będą wypracowywać model dialogu społecznego w Warszawie, który ma obowiązywać od 2018 roku.
Pełnomocnik Ewa Kolankiewicz zobowiązała się – na mocno wyartykułowaną przez członkinie i członków Rady prośbę – do zebrania informacji od biur i dzielnic, nt. założeń budżetowych, a zwłaszcza, ile środków zamierzają one przeznaczyć na dotacje w 2017 roku.
Ewa Kolankiewicz poinformowała także, że Biuro prawne urzędu m.st. Warszawy negatywnie odniosło się do pytania, czy członkowie komisji oceniających oferty mogą otrzymywać wynagrodzenie (w opinii Biura – nie mogą). Ponadto Pełnomocniczka będzie próbowała pomóc DKDS Śródmieście, które nie może nawiązać kontaktu z zarządem dzielnicy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.