Dziś, w Dzień Coming Outu, poznaliśmy datę kolejnej Parady Równości. Fundacja Wolontariat Równości zapowiada, że odbędzie się ona 14 czerwca 2025 roku.
Dzień Coming Outu, zwany też Dniem Wychodzenia z Szafy, przypomina i uświadamia o trudach związanych z ujawnianiem swojej tożsamości psychoseksualnej lub płciowej. To ważny dzień, bo z każdym wyjściem z szafy rośnie poziom tolerancji w społeczeństwie – statystyka pokazuje, że więcej osób cisheteronormatywnych uznaje prawa osób LGBTQ+, jeśli taką osobę znają. Tymczasem według raportu KPH i Stowarzyszenia Lambda Warszawa, 37% osób LGBTQ+ ukrywa swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową przed całą swoja rodziną.
Parada Równości – najstarszy marsz równości w Polsce, który odbywa się w Warszawie – to jednocześnie największe wydarzenie w kraju, gdzie każda osoba może zamanifestować swoją przynależność do społeczności LGBTQ+ lub wsparcie dla niej i po prostu publicznie być sobą. Tego dnia na ulice Warszawy wychodzi kilkadziesiąt tysięcy osób. Kolejna taka okazja, jak zdradzają organizatorzy, będzie 14 czerwca 2025 roku.
– Ogłaszamy to właśnie dziś, bo symbolicznie „wychodzimy z szafy” – mówi Tomasz Bączkowski, wiceprezes zarządu fundacji.
W czerwcu Parada połączy siły z QueerWeekiem – festiwalem odbywającym się w tygodniu ją poprzedzającym. W ramach inicjatywy organizowanej przez Lambdę Warszawa odbędzie się ponad 60 wydarzeń – od warsztatów, debat i pokazów filmowych po koncerty, wystawy i performanse o tematyce LGBTQ+.
– Wierzymy, że nasze wspólne starania pokażą Warszawie, jak osoby LGBTQ+ i nasze osoby sojusznicze potrafią się bawić i prezentować własną kulturę, jednocześnie walcząc o swoje prawa – komentuje Marcelina Wysokińska, członkini zarządu Fundacji Wolontariat Równości.
Już teraz Ambasada Kanady objęła wydarzenie patronatem honorowym.
– Jest mi niezmiernie miło ogłosić honorowy patronat Kanady nad tym ważnym wydarzeniem, celebrującym różnorodność polskiej społeczności LGBT+. Prawa człowieka są uniwersalne i niezbywalne dla każdego z nas – mówi Catherine Godin, Ambasadorka Kanady w Polsce.
Podobnie jak w ubiegłym roku, organizatorzy wystąpili także o patronaty honorowe Prezydenta m.st. Warszawy, Ministry ds. Równości oraz Komisji Europejskiej. – Wsparcie instytucjonalne w sytuacji, w której ważą się losy kształtu ustawy o związkach partnerskich jest dla nas, jako społeczności LGBTQ+ niezwykle ważne – podkreśla Rafał Dembe, prezes zarządu fundacji.
Źródło: Fundacja "Wolontariat Równości"