Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi przygotowuje gminny standard wychodzenia z bezdomności. Wiosną 2011 r. ruszają pilotażowe działania.
Do tej pory 40-osobowy zespół specjalistów opracował model najlepszych i najskuteczniejszych form pracy z bezdomnymi. Od maja 2011 r. - przez półtora roku - trwać będzie ich testowanie w praktyce. Pilotaż ma umożliwić przygotowanie odpowiednich rozwiązań systemowych, programowych i legislacyjnych do wdrożenia w całej Polsce.
Na próbne wdrażanie takiego standardu w swojej miejscowości będzie można uzyskać unijne wsparcie w konkursie na wyłonienie partnerstw lokalnych.
Partnerstwa lokalne mają utworzyć ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne - m.in. policja, straż miejska, służba zdrowia, urzędy pracy. Jedno partnerstwo ma łączyć kilka różnych podmiotów.
Na podstawie zebranych doświadczeń, do kwietnia 2014 r. przedłożony zostanie resortowi pracy i polityki społecznej zestaw wniosków i rekomendacji. Mają one posłużyć do nowelizacji prawa o pomocy społecznej.
Gminny standard wychodzenia z bezdomności powstaje w ramach projektu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej". Zgodnie z założeniami, ma to być model zawierający m.in. katalog różnorodnych usług w zakresie streetworkingu (praca prowadzona na ulicy), działań socjalnych, mieszkalnictwa i pomocy doraźnej, zdrowia, partnerstwa lokalnego, zatrudnienia i edukacji.
Na wypracowanie gminnego standardu wychodzenia z bezdomności przeznaczonych zostanie 14,7 mln zł. z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Serwis samorządowy PAP