Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Mają przestrzeń, sprzęt i ludzi chętnych do pracy. Zaglądają tam już sąsiedzi i niektórzy z nich oferują pomoc. Na Grochowie rusza Centrum Paca 40, gdzie mieszkańcy Pragi Południe będą mogli wyżyć się kulturalnie, towarzysko i sąsiedzko. Warszawa.ngo.pl rozmawia z Karoliną Kopińską, koordynatorką działań animacyjnych w Centrum Paca.
Dorota Setniewska: Co to za miejsce – Paca 40?
Karolina Kopińska: – To jest miejsce akcji! Akcji oddolnych, społecznych, sąsiedzkich, miejskich, twórczych, kreatywnych. Pobudzających do działań w społeczności lokalnej, ze społecznością lokalną. To przestrzeń dla organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, grup nieformalnych, animatorów, działaczy, sąsiadów.
Reklama
Czyli może przyjść do was każdy, kto ma pomysł na działanie?
K.K.: – Tak. Ale priorytetem są działania skierowane do mieszkańców Pragi Południe.
Co oferujecie?
K.K.: – Nieodpłatnie użyczamy przestrzeni na działania. Zajmujemy niecałe dwa piętra w dużej kamienicy. Przy Paca, oczywiście. Na warszawskim Grochowie. Na górze są pomieszczenia biurowe naszego stowarzyszenia, czyli Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, które prowadzi duże, poważne programy i projekty. Tam też znajduje się obszerna biblioteka z literaturą fachową (psychologia, socjologia, pedagogika, etc.) – chcemy ją udostępniać zainteresowanym.
Na dole jest przestrzeń do inicjatyw. Klub sąsiedzki, sala konferencyjno-wystawowa (można się u nas wystawiać z pracami, zdjęciami, obrazami), ze sceną (profesjonalne nagłośnienie, rzutnik), w której spokojnie mieści się ok. 150 osób. Jest też miejsce dla stażystów i wolontariuszy, bez których pomocy nie moglibyśmy funkcjonować. Mamy też strefę rodzinną przeznaczoną na zajęcia dla dzieci, rodziców, dziadków. Znajduje się w niej także specjalistyczna pracownia Montessori. Mamy nadzieję, że wkrótce powstanie tu sąsiedzki klub mam, a właściwie: klub rodziców. Jest też wyposażona pracownia komputerowa – planujemy warsztaty, ale też w miarę możliwości będziemy starali się udostępniać komputery mieszkańcom. Dzielimy się wszystkim, co mamy. Ale oczywiście jest grafik i regulamin.
Grafik już macie zapełniony?
K.K.: – Na maj właściwie tak. Jest jeszcze trochę wolnych terminów, zwykle w środku dnia. Popołudnia zajęte. Zaczęło się zapełniać, jeszcze zanim ruszyliśmy. To pokazuje, że jest na Grochowie ogromna potrzeba takiego miejsca na działania sąsiedzkie, oddolne, z którego można skorzystać nieodpłatnie. Wyszło nam to zresztą w diagnozie, którą zrobiliśmy, zanim wystartowaliśmy. Zatem – grafik to podstawa. Będzie ogólnodostępny na stronie, nad którą jeszcze pracujemy. Na razie informacje można uzyskać na miejscu lub telefonicznie i mailowo.
Komuś odmawiacie?
K.K.: – Na razie nie zdarzyła nam się taka sytuacja. Mam poczucie, że wszystko da się zrobić, jeśli tylko jest taka potrzeba, dużo dobrej woli i miejsce w grafiku. Odmówilibyśmy, gdyby cel był niezgodny z ideą tego miejsca. Czy w sposób rażący naruszałby wolność i dobra innych osób.
Przychodzi do was grupa ludzi lub organizacja. Ma fajny pomysł. Cel zgodny z ideą. Termin w grafiku wolny. Pomagacie im w organizacji, nagłośnieniu imprezy?
K.K.: – Dzielimy się nie tylko przestrzenią, ale też wiedzą. Chętnie podpowiemy – jeśli będzie taka potrzeba – jak zorganizować dzień sąsiada, jak stworzyć grupę samopomocową. Mamy swoje kanały informowania o wydarzeniach na Paca 40 – profil na facebooku, bazę organizacji, instytucji, mieszkańców. Najcenniejszy jest jednak kontakt bezpośredni – dlatego sami odwiedzamy mieszkańców naszej kamienicy, a nasi wolontariusze biegają po okolicy z ulotkami, plakatami. Oczywiście, to, jak mówimy, z jakiego kanału komunikacji korzystamy, zależy od tego, do kogo skierowane jest dane wydarzenie.
To dla organizacji. A co dla mieszkańca, który przychodzi, bo słyszał, że coś nowego powstało w okolicy?
K.K.: – Pokazujemy grafik – co się dzieje w najbliższym czasie, podpowiadamy, co może znaleźć dla siebie. Pytamy o zainteresowania, umiejętności. Może się okazać, że to ktoś, kto może dać coś od siebie. Tak wyszło z sąsiadką z góry – pasjonatką techniki decoupage’u. Będzie prowadziła u nas sąsiedzkie warsztaty, a sama chętnie skorzysta z zajęć szachowych. Informatyk, też nasz sąsiad z okolicy, chce poprowadzić kursy komputerowe. Wykluwa się inicjatywa wymiany ciuchów i spotkań dla seniorów – wszystko oddolnie, od mieszkańców i dla nich samych. Już widzimy, że będzie się działo!
No i oczywiście nasz Klub Sąsiedzki. Mamy nadzieję, że właśnie to będzie takie miejsce inspiracji, gdzie będzie można spotkać kogoś interesującego, porozmawiać z nim, nauczyć się czegoś nowego. Powstaje tam biblioteka sąsiedzka – czekamy na książki, gry planszowe od mieszkańców. Ta idea wymieniania się książkami, istnieje zresztą już w innych miejscach w Warszawie, np. na Pradze Północ.
Skąd pomysł na takie miejsce?
K.K.: – Paca 40 to miejsce prowadzone przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej – to projekt Centrum Społecznego, współfinansowany ze środków m.st. Warszawy i przez miasto wspierany. CAL od lat zajmuje się tematyką aktywizowania i organizowania społeczności lokalnych, czujemy się w tym pewnie, wiemy, co robimy. CAL pracując w całej Polsce, tworzy przestrzeń spotkań i zaprasza do dyskusji, dostrzegając w pracy animacyjnej kluczowy element działania. Bo zmiana i progres zawsze zaczynają się w społeczności, z niej wypływają i tylko dzięki niej są możliwe. „Odkryj siłę społeczności!” to nasze hasło, które teraz, po latach zdobywania wiedzy, sami będziemy wcielać w życie na Grochowie.
Cały czas spotykamy się także ze środowiskiem akademickim – chcemy łączyć pracę lokalną z doświadczeniami i badaniami naukowymi. To jest coś, co działa od 100 lat np. w Wielkiej Brytanii. Czemu u nas miałoby być inaczej?
Co w najbliższym czasie będzie się działo na Paca?
K.K.: – Zajęcia szachowe, języki obce dla niepełnosprawnych, spotkania z grami planszowymi, kuglarstwo, poradnictwo obywatelskie, rękodzieło, zajęcia dla dzieci. U nas będą odbywać się spotkania Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego. Myślimy też o tym, żeby wychodzić na zewnątrz, na sąsiednie podwórka, nawiązywać współpracę z innymi instytucjami, które znają już lokalne potrzeby i problemy.
Ale tak naprawdę to, co się będzie tu działo, zależy od tych, którzy będą tu działać. Taka zresztą od początku była nasza idea – nie wymyślamy, co jest potrzebne, odpowiadamy na potrzeby, jesteśmy inspiracją do działań, a nie instytucją z gotową ofertą.
Jesteście tu od marca. Zrobiliście duży remont, pewnie hałasowaliście. Jak Wam się układa z sąsiadami?
K.K.: – Przed remontem przygotowaliśmy informację o tym, kim jesteśmy, co tu się będzie działo. W marcu zrobiliśmy też symboliczne prezenty powitalne – kolorowe kwiaty z papieru i wykonaliśmy rundę po całej kamienicy, pukając do drzwi, przedstawiając się i opowiadając o naszych planach. Od samego początku mieszkańcy bardzo interesowali się co tu się będzie działo – ludzie do nas zaglądają, pytają, niektórzy już się angażują. I to jest naprawdę budujące. To było chyba dla mnie największym zaskoczeniem – ta pozytywna energia ludzi i ogromna chęć do działania. A to dopiero początek!
Co Twoim zdaniem jest siłą tego miejsca?
K.K.: – Że jest otwarte. Jest dla wszystkich, którym się chce. To miejsce dla inicjatyw o różnym profilu ideowym, kulturowym, politycznym. Takie, które nie „zagarnia”, lecz daje przestrzeń, wspiera, nie stara się zmieniać nic na siłę. I też to, że chcemy być maksymalnie lokalni, to znaczy – zaangażowani w sprawy lokalne, związani z ludźmi, ich historiami, wchodzący w prawdziwy dialog z mieszkańcami oraz biorący pod uwagę ich postulaty.
Centrum Społeczne Paca 40
ul. Paca 40, Warszawa
Otwarte: pon. – pt. 10.00-20.00, soboty 10.00 – 18.00
Wszystkie sprawy organizacyjne: Karolina Kopińska, karolinak@cal.org.pl; 607 737 545
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.