Na brak ośrodków wsparcia nie możemy narzekać – w województwie jest ich całkiem sporo. Osób i organizacji, które potrzebują ich pomocy też przybywa. Cały szkopuł teraz jednak w tym, by działania ośrodków nie powielały się, nie konkurowały ze sobą, ale wzajemnie się uzupełniały. Jak to zrobić? O tym debatować będą przedstawiciele OWES-ów, COP-ów, ROEFS-ów oraz jednostek samorządowych podczas październikowego spotkania infrastrukturalnego.
W miarę rozwoju sektora pozarządowego, doszło do dużego zróżnicowania pomiędzy tworzącymi go organizacjami. By możliwe stało się zmniejszanie przepaści pomiędzy najsilniejszymi i tymi początkującymi, część organizacji objęło rolę tzw. ośrodków wsparcia. Do ich zadań należy m.in. dostarczanie informacji o sprawach ważnych dla podmiotów sektora, doradzanie, organizowanie szkoleń, integrowanie środowiska, wspieranie zapleczem technicznym głównie tych, którzy są na początku swojej drogi. Tego podejmują się m.in. Ośrodki Wspierania (Inicjatyw) Ekonomii Społecznej, Centra (Wspierania) Organizacji Pozarządowych, Regionalne Ośrodki Europejskiego Funduszu Społecznego.
OWIES + COP = oferta
Zanim jednak przyjdzie w sposób usystematyzowany kierować ofertę, ośrodki we własnych kręgach organizują pracę tak, by jak najkorzystniej lokować swoje możliwości w zaspokajanie potrzeb osób i organizacji. Znaczna część z nich to organizacje z wieloletnim doświadczeniem, zatem obserwacja środowiska i obszaru działania już nasunęła wnioski. – Jako że OWIES na naszym terenie prowadzimy od trzech lat, mamy doświadczenie i własne przemyślenia dotyczące kierunku rozwoju naszego ośrodka – mówi Agnieszka Wiśniewska z biura ośrodka OWIES, autorka projektu. – W tej edycji założyliśmy działania, które będą uzupełniać ofertę COP-ów funkcjonujących na obszarze naszych powiatów. Wiemy, jakie fundusze są przeznaczane na prowadzenie Centrów, znamy też potrzeby środowisk, w jakich pracują, a te, niestety, przekraczają ich możliwości budżetowe. Wierzymy, że wsparcie naszych specjalistów w pracy COP-ów będzie doskonałym uzupełnieniem oferty.
Trzecia edycja elbląskiego projektu OWIES ruszyła w lipcu tego roku. W zespole specjalistów znaleźli się m.in. animatorzy i doradcy, którzy będą pracować zarówno z organizacjami pozarządowymi i osobami zainteresowanymi tworzeniem podmiotów ekonomii społecznej, jak również przedstawicielami jednostek samorządowych.
Jednym z kluczowych działań ośrodka jest doradztwo. Obok stałego wsparcia specjalisty, projekt zakłada również jego comiesięczne dyżury w Centrach Organizacji Pozarządowych z powiatu: elbląskiego, braniewskiego, iławskiego i ostródzkiego. Terminy są na bieżąco ustalane z koordynatorami COP-ów. Co ważne, doradca elbląskiego ośrodka jest mobilny, co oznacza, że obok ustalonych miejsc dyżurów będzie w stanie dotrzeć także na indywidulane spotkania, w miarę zgłaszanego zapotrzebowania.
OWIES będzie na wsi
Od stycznia 2012 roku katalog wsparcia ośrodka OWIES poszerzy się o kolejną pozycję, również uzupełniającą ofertę COP-ów. Animatorzy i doradcy będą wspierać środowiska wiejskie. – Wiele pracy naszego stowarzyszenia skoncentrowanej jest na obszarach wiejskich. Przez tych kilka lat zdążyliśmy poznać te środowiska, obserwujemy, jak budzi się w nich potencjał do działań. By go dobrze wykorzystać, na tym etapie dobrym narzędziem będzie założenie organizacji pozarządowych – mówi Justyna Ocalewicz, specjalista ds. informacji i promocji w ośrodku OWIES, animatorka. Doradca elbląskiego ośrodka będzie pomagał aktywistom z małych miejscowości w przygotowywaniu statutu, rejestracji, a także pierwszych działaniach organizacji, które stworzą. Takie sformalizowanie już działających grup na obszarach wiejskich otworzy wiele drzwi, przede wszystkim do pozyskiwania pieniędzy na realizowanie planów, jakie mają na rozwój swoich małych miejscowości. Organizacje te będą również pracować nad samodzielnością finansową. W tym pomoże rozpoczęcie działalności gospodarczej. To też usprawni dotychczasowe funkcjonowanie m.in. Kół Gospodyń Wiejskich, które swoją kulinarno-wokalną ofertę będą mogły wyceniać i sprzedawać.
Organizacje te będą również pracować nad samodzielnością finansową. W tym pomoże rozpoczęcie działalności gospodarczej. To też usprawni dotychczasowe funkcjonowanie m.in. Kół Gospodyń Wiejskich, które swoją kulinarno-wokalną ofertę będą mogły wyceniać i sprzedawać.
Model pracy elbląskiego ośrodka OWIES, jako jednego z elementów regionalnego systemu wsparcia, będzie również przedmiotem październikowej dyskusji. Zapisy ze spotkania będą zaczynem do spójnego i bardziej profesjonalnego działania, którego dobrą jakość w ostatecznym rozrachunku odczuć powinien klient – osoba zagrożona wykluczeniem społecznym, projektodawcy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa społeczne…
Projekt „OWIES – Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu” realizowany jest rzez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.