Są tacy, którzy tylko wyszukują dla siebie możliwości otrzymania dotacji, bo pomysł na własne przedsiębiorstwo społeczne już czeka, rynek głodny usługi czy produktu – także. Jednak w grupie bezrobotnych są i tacy, którzy ręce do pracy mają chętne, ale pomysłu na siebie im brak. Podpowiedź może im dać nowe działanie elbląskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej, który będzie badał nisze i zapotrzebowanie rynku na terenie powiatów.
Cały proces obejmie przygotowanie narzędzi badawczych, przeprowadzenie badań rynku produktów i usług, ich analizę i opracowanie raportu. Jak zapowiada zespół Stowarzyszenia ESWIP, koordynujący działanie, prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Opracowanie będzie dostępne na wiosnę 2014. Pod lupę będą brane potencjalne nisze rynkowe w badanych powiatach (elbląskim, ostródzkim, braniewskim i iławskim), gdzie swoje miejsce mogą znaleźć przedsiębiorstwa społeczne.
Z badań tych korzystać będzie m.in. elbląski OWIES, który prowadzi Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej. To tutaj po bezpłatną pomoc doradczą przychodzą przedstawiciele podmiotów ekonomii społecznej. – Dzięki temu raportowi będziemy wiedzieć, czy pomysły, z jakimi zgłaszają się do nas grupy inicjatywne spółdzielni socjalnych i przedstawiciele organizacji pozarządowych chcących ruszyć z działalnością gospodarczą, są adekwatne do zapotrzebowania rynku. Wyniki posłużą w naszej codziennej pracy do określenia realnych możliwości wejścia w niszę – informuje Katarzyna Ciszewska-Wojtas ze Stowarzyszenia ESWIP, doradca IPS. Jak na razie takich informacji ciągle brakuje.
Wielokrotnie już powtarzano podczas różnych spotkań powiatowych i regionalnego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej, że wystarczająco dużo energii poszło na budowanie infrastruktury służącej upowszechnianiu ekonomii społecznej. Pora wzmocnić przedsiębiorstwa społeczne, by za chwilę mogły działać już w pełni samodzielnie. – System wspierania podmiotów ekonomii społecznej w naszym województwie, który u podstaw ma budowanie świadomości wśród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i współpracę z otwartymi samorządami lokalnymi, czeka kolejny ważny krok. Czas na budowanie relacji z biznesem, wspólne szukanie możliwości kooperacji – zapowiada Arkadiusz Jachimowicz ze Stowarzyszenia ESWIP, koordynator OWIES w Elblągu. Między innymi w tym celu elbląski Ośrodek zaplanował także spotkania trójsektorowe, z których pierwsze odbędą się jeszcze w tym roku. Każde z nich będzie miało charakter branżowy (dotyczyć będzie wybranego rynku, np. turystyki), a udział w nich wezmą zaproszeni eksperci. W takim składzie wypracowywać będą rozwiązania dla rozwoju działalności przedsiębiorstw społecznych w konkretnych obszarach.
Powyższe działania prowadzone są zgodnie z zapisami Regionalnego Planu Działań na Rzecz Promocji i Upowszechniania Ekonomii Społecznej w Województwie Warmińsko-Mazurskim na lata 2011-2015.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP