W centrum Warszawy przy ul. Twardej 6 mieści się mały biały domek, w którym mają swoje siedziby najważniejsze żydowskie organizacje. Miejsce to, ukryte między budynkami i wśród gęstych drzew, nie jest dobrze znane warszawiakom. O tym, co kryje się na Twardej 6 oraz o festiwalu Otwarta Twarda rozmawiamy z Judytą Nekandą-Trepką oraz Martą Żbikowską z Gminy Żydowskiej w Warszawie.
Judyta Nekanda-Trepka, pomysłodawczyni festiwalu Otwarta Twarda, niezwykle sprawnie, choć z dozą szaleństwa kieruje i koordynuje pracami w Gminie Żydowskiej w zakresie edukacji i kultury. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Rezultatem jej pasji jest festiwal Otwarta Twarda 2010, który rozpoczął się 15 maja w Noc Muzeów.
– Od dawna byłam przekonana wraz z moimi współpracownikami o potrzebie zaprezentowania i zareklamowania naszego miejsca jako otwartej organizacji. Do Gminy ma przecież wstęp każdy, ale pomyślałam, że przydałby nam się festiwal z prawdziwego zdarzenia, stąd pomysł na wydarzenie „Otwarta Twarda” – mówi Judyta Nekanda-Trepka. – Społeczność żydowska ma do zaoferowania tak wiele miastu i jego mieszkańcom, że konieczne stało się zaprezentowanie dorobku współczesnej kultury żydowskiej, bo przecież współtworzy ona atmosferę i ofertę kulturalną stolicy.
Współkoordynatorką projektu jest Marta Żbikowska, główna „siła wykonawcza” nie tylko podczas festiwalu, ale w codziennym funkcjonowaniu Gminy Żydowskiej. Dziewczyny ufają sobie wzajemnie i doskonale, niemal telepatycznie się porozumiewają. Panuje między nimi rodzaj symbiozy. To owocuje sukcesami w pracy.
– Zdajemy sobie sprawę, że nasza codzienna obecność w Gminie i obszerny zakres obowiązków związanych z jej funkcjonowaniem, sprawiają że postrzegamy to miejsce w inny sposób niż wielu warszawiaków – mówi Marta. – Dopiero od ludzi z zewnątrz dowiadujemy się, jak wiele jest mają stereotypów dotyczących tego miejsca. Niestety jeszcze mało ludzi wie, że zarówno Gmina, jak i zrzeszone wokół niej organizacje oraz przede wszystkim synagoga, to miejsca otwarte i chętnie przyjmujące wszystkich zainteresowanych. Festiwalem Otwarta Twarda pragniemy pokazać i udowodnić, że tak właśnie jest.
– Stąd też tak wszechstronny i wręcz interdyscyplinarny charakter imprezy – dodaje Judyta. – Warsztaty dla dzieci, gra miejska, pokazy filmów, koncerty, wycieczki, panele dyskusyjne, debaty, warsztaty muzyczne, degustacja potraw, wystawy, a nawet spotkania dla seniorów… Jest tego sporo, na szczęście mamy świetną ekipę i wszystko idzie zgodnie planem. Większość osób realizujących Otwartą wyszła z nowymi pomysłami, rozwiązaniami, a na koniec je zrealizowała. Wydarzenia Festiwalu skupiają się wokół synagogi, będą się również odbywały w lokalach partnerów wydarzenia.
– Gra miejska „Tikkun Olam“ to łączenie przyjemnego z pożytecznym czyli nauka przez zabawę – opowiadają Judyta i Marta. – Zachęcamy do udziału całe rodziny, grupy znajomych, a także pojedynczych zawodników, którzy bedą mieć szansę pobawić się wspólnie z innymi. W grze miejskiej staramy się przekazać co kryją w sobie mury Warszawy, jakie historie są w nich zapisane, jak przeszłość miesza się z teraźniejszością, czym jest naprawa świata w kulturze żydowskiej i ile tajemnic się kryje w hebrajskim tikkun olam. Naszym celem jest, aby udział w grze miejskiej „Tikkun Olam“, z jednej strony wprowadził uczestników w świat judaizmu, a z drugiej pozwolił zobaczyć Warszawę z zupełnie nowej perspektywy.
Dziewczyny dodają, że jedną z dodatkowych atrakcji jest także trwający równolegle festiwal Nowa Muzyka Żydowska. Repertuar NMŻ znakomicie wpisuje się w ofertę Otwartej Twardej, a obie imprezy nie stanowią dla siebie konkurencji, lecz świetnie się uzupełniają.
Judyta i Marta o swoim „dziecku” czyli Otwartej Twardej opowiadają z wypiekami na twarzy. Festiwal jest jakby podsumowaniem całej dotychczasowej działalności kulturalno-edukacyjnej Gminy, a dodatkowo – taką mają nadzieję – wyznaczeniem kierunku rozwoju na przyszłość. Sprzyja temu coraz większe zainteresowanie kulturą żydowską, co sprawia, że i w Gminie podąża się za nowymi trendami, zauważa dokonania współczesnych twórców, nie zapominając jednocześnie o tradycji i korzeniach.
Festiwal Otwarta Twarda trwa do 23 maja 2010.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)