Druga edycja festiwalu Otwarta Ząbkowska rusza już za chwilę. Począwszy od weekendu 16-17 lipca 2016 r., aż do końca sierpnia, we wszystkie kolejne weekendy, ulica Ząbkowska będzie zamknięta dla ruchu drogowego. Miejsce to zamieni się w deptak i scenę - sąsiadujące podwórka staną się kinem, teatrem, klubem poetyckim, miejscem zabawy i, przede wszystkim, spotkania.
Otwarta Ząbkowska – założenia
Obie imprezy są również ważnym elementem działań związanych ze Zintegrowanym Programem Rewitalizacji do 2022 roku.
– Ideą rewitalizacji jest to, żeby Praga była miejscem, które przyciąga, które nie jest tylko kanałem tranzytowym, przez który się przejeżdża, ale jest miejscem, gdzie się bywa i zostaje. Do tego potrzebna jest oferta kulturalna, która buduje tożsamość tego miejsca. I to chcemy w trakcie Otwartej Ząbkowskiej zaproponować – mówi wiceprezydent m.st. Warszawy, Michał Olszewski.
Otwarta Ząbkowska - program
Wśród atrakcji nie zabraknie koncertów. Z muzyką elektroniczną poeksperymentuje na przykład Natalia Kukulska. Bardzo ważne miejsce zajmować będzie także jazz.
– Festiwal rozpocznie jazz, taki źródłowy, tradycyjny, który przeniesie Otwartą Ząbkowską na ulice Nowego Orleanu. Zagrają niezwykli muzycy: to będzie jedyna możliwość, by po dwudziestu paru latach przerwy posłuchać w Warszawie gigantów takich, jak Old Timers, Hagaw, Ragtime Jazz Band. To są takie postaci, które przez wiele dziesięcioleci zajmowały czołowe miejsca na polskiej scenie muzycznej – opowiada Miron Zajfert.
– Będzie można poczytać, ale nie tylko. Będzie można wziąć sobie książki, dlatego, że my zajmujemy się nieustanną wymianą książek między ludźmi, gdyż są one dla nas najłatwiejszym pretekstem do podjęcia rozmów. Jesteśmy też dumni z tego, że otworzymy czytelnię na bazarze Różyckiego. Ma ona zmienić wizję bazaru jako miejsca wszelkiego zła. Nigdy nie było to takie miejsce, to jest mit, który jakoś narósł wokół niego – mówi Maria Dąbrowska-Majewska z Fundacji Zmiana.
– Program Otwartej Ząbkowskiej ma służyć do integracji mieszkańców, żeby wyszli na ulice, poznali się, zawiązywali więzi społeczne. Program kulturalny ma być dodatkowym atutem tego, żeby był powód na tę ulicę wyjść – dodaje Michał Olszewski.
Pozostaje tylko raz jeszcze zachęcić wszystkich do odwiedzenia ulicy Ząbkowskiej.
Wydarzenie jest realizowane w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku. Program wpłynie na rozwój prawej strony Warszawy na wielu płaszczyznach. Będą to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Z drugiej strony – zaproponowane zmiany umożliwią rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz integrację i wsparcie mieszkańców. Działania skupią się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na sześciu obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Warszawa przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23