Otwarcie i zaproszenie do Biblioteki Historii Społecznej [fotorelacja]
30 sierpnia 2022 odbyło się uroczyste otwarcie Biblioteki Historii Społecznej przy Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP). Biblioteka zlokalizowana jest w Warszawie przy ulicy Szpitalnej 5. Dostęp do jej zbiorów możliwy będzie od października.
Biblioteka gromadzi publikacje, które mówią, jak powstawały i upadały organizacje pozarządowe, organizacje jako przejaw aktywności obywatelskiej, jako coś, bez czego demokracja, rozwój, zmiana społeczna jest niemożliwa.
– Każdy działacz społeczny, który nie próbuje zrozumieć przeszłości, nie próbuje zrozumieć, dlaczego niektóre rzeczy udawały się innym kiedyś, sam skazuje się na popełnianie błędów i uczenie się od nowa, co powoduje, że dziś ruch organizacji pozarządowych jest tak słaby – tłumaczył, dlaczego warto czerpać ze zbiorów Biblioteki Historii Społecznej, Piotr Frączak. – Po prostu odwróciliśmy się od historii.
Otwarcie Biblioteki Historii Społecznej [galeria zdjęć]
Siedziba biblioteki to miejsce historyczne. W Karnawale Solidarności urzędowało tu biuro Regionu Mazowsze NSZZ Solidarność. Dlatego też otwarciu biblioteki, dzień przed kolejną rocznicą Sierpnia, towarzyszyła dyskusja, o tym, co z tej historii możemy wziąć do dzisiejszej działalności organizacji. Rozmawiali: Ludwika Wujec, Ewa Kulik-Bielińska, Andrzej Friszke, Mirosław Odorowski i Adela Gąsiorowska, moderowała: Anna Grudzińska. Podobne rozmowy mają być ważnym elementem dla funkcjonowania BHS.
– Ten księgozbiór nie jest tylko zbiorem, jest też miejscem, wokół którego miałyby powstać i działać różnego typu inicjatywy, przywołujące historię działalności społecznej, badać ją i analizować, ale też wyciągać wnioski na przyszłość i tworzyć własne koncepcje działalności, starając się uniknąć błędów i korzystając z doświadczeń tych, którym się udało – wyjaśniał Piotr Frączak.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.