Stowarzyszenie "Pomoc Dzieciom Potrzebującym” w Ostródzie, w partnerstwie z Gminą Ostróda, realizuje projekt pt. "Pokaż na co cię stać!”. Jego głównym celem jest wyrównanie szans edukacyjnych 274 uczniów Gimnazjów w Durągu i Lipowie, poprzez udział w dodatkowych zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, specjalistycznych i rozwijających zainteresowania i talenty. Zajęcia będą się odbywać do końca sierpnia 2013 roku.
Do końca 20011 roku w gimnazjum w Durągu i w Gimnazjum w Lipowie zrealizowano:
- 206 godzin zajęć dydaktyczno-wyrównawczych
- 199 godzin zajęć rozwijających talenty i zainteresowania
- 113 godzin zajęć specjalistycznych
- 18 godzin na basen w Ostródzie.
20 grudnia 2011 roku w Gimnazjum w Lipowie odbył się pokazy umiejętności nabytych podczas zajęć prowadzonych z projektu "Pokaż na co cię stać!”. W programie uroczystości pojawiły się: występ kabaretu szkolnego, występy zespołu wokalno-instrumentalnego, wystawa dekoracji świątecznych.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia społeczność szkolna złożyła wszystkim uczestnikom życzenia i przekazała Betlejemskie Światełko Pokoju. Podobna uroczystość odbyła się 5 stycznia 2012 roku w Gimnazjum w Durągu. Uczestnicy uroczystości obejrzeli wystawę prac plastycznych, występy zespołu muzycznego, występy grupy "Kolorowy Świat Czirliderek” oraz pokazy sportowe.
Na spotkaniach wykorzystano sprzęt muzyczny, sportowy, stroje zakupione ze środków projektu "Pokaż na co cię stać!”. Dyrektorzy szkół poinformowali rodziców i zaproszonych gości o zakupionych pomocach dydaktycznych i nowoczesnym sprzęcie, umożliwiającym realizacje procesu dydaktycznego w nowatorski sposób, m.in.: telewizory, tablice interaktywne, interaktywny system do przeprowadzania testów, laptopy, aparaty fotograficzne, urządzenia wielofunkcyjne. Koordynator projektu spotykał się także z rodzicami uczniów, którzy w okresie ferii zimowych wyjadą na obóz sportowy do Gołdapi. Z każdego Gimnazjum na obóz wyjedzie 20 chłopców – uczestników zajęć sportowych.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty. Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.